Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Асенова: Има ли място кинообразованието в класната стая?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Как се придобиват умения в класната стая, като гледаме филми, разказва в интервю за БНР Ралица Асенова, един от създателите на "Арте Урбана Колектив“, сдружение от артисти, професионалисти в областта на културата.

На 14 и 15 януари 2023 г. сдружението организира конференция на тема "Кинообразование в училище". В основата на програмата са шест късометражни филма, представящи различни гледни точки към социалните отношения. Към тях има специално изработени педагогически материали с многобройни възможности за творческа дейност в класната стая и извън нея. Домакин на събитието е Френският институт в България.

"Тази конференция е част от една по-голяма идея за кино в училище и за изучаването му като отделен предмет, който развива критично мислене, но развива и една чувствителност в учениците“, посочва Ралица Асенова.

Заниманията с кино са част от една идея за развиване на културата и различното образование в училище, защото артистичните дисциплини често са пренебрегвани за сметка на други, допълва тя.

Ресурсите и различните предложения за работилници ще допринесат за развиването потенциала на творческия опит с кино в училище.

"Трябва да се даде повече свобода и пространство на заниманията с кино, но, разбира се, занимания с театър, с музика, с живопис и изучаването им в дълбочина. Това е нещо, което ние целим. Учениците сами достигат до нива на чувствителност и започват да проявяват собствена естетическа  оценка“, казва още Ралица Асенова.

Киното може да взаимодейства с много от предметите. Най-често това е езиковото обучение, но киното може да взаимодейства с уроци по география, история, философия и др.

Според Ралица Асенова е важно киното да присъства като отделен предмет, както се изучават музика и изобразително изкуство. Например в село Дерманци два пъти седмично децата изучават като отделен предмет "Кинообразование“, както и в 81 СУ “Виктор Юго“ в София.

"Има много киноклубове в  цялата страна, които по неформален начин – чрез занимания по интереси – създават такава клубна дейност. Това е стъпка към една зараждаща се идея за формиране на такъв предмет, какъвто присъства по подобен начин във Франция, в Германия и в Словения“, обяснява тя.

"В рамките на конференцията ще бъде представен на филм, направен от ученици от СУ "Св. Климент Охридски“ – гр. Ловеч. Той е част от проекта "Short Cut – Млади режисьори снимат града си“, финансиран от програма Еразъм +“,  казва още Ралица Асенова в интервю на Божидар Александров за “Нашият ден“.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30