Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужен ли е ремонт на формулата за издаване на ТЕЛК решения?

Снимка: БНР

"Основният проблем в действащата в момента Наредба за медицинската експертиза, обнародвана през 2018 г., е обвързването на процента инвалидност само с едно-единствено заболяване. Човешкото тяло е сложна машина, в която едно заболяване отключва второ, трето, четвърто. А липсата на обективна оценка води до ощетяване."

Това казва в интервю за БНР Павлина Григорова, един от организаторите на групата "Против решенията на ТЕЛК и НЕЛК" в социалната мрежа.

Към днешна дата 660 000 души са освидетелствани пред ТЕЛК, а 37 000 души отпаднаха от системата след промените в нормативния документ, определящ процентите на инвалидност след  2018 г.

Според Павлина Григорова свалянето на процентите, доведе до отнемане на социална подкрепа и от липса на адекватна оценка на състоянието, тъй като това е базата за получаване на пенсия по инвалидност.

"Справянето с фалшивите ТЕЛК решения не беше решен, а корупцията се засили още повече", посочва Григорова.

И допълва, че Наредбата за медицинската експертиза трябва да се преработи и да се вкарат всички заболявания, в това число и редките заболявания, които водят да някакъв вид инвалидизация.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
Мария Петрова - адвокат, специалист по медицинско право

"Решенията може да се търсят по правен ред, а именно лицата, които имат правен интерес. Това са всички лица, които се явяват по някакъв начин пред медицинската експертиза, било то ТЕЛК или НЕЛК, да заведат дело, с което да оспорят действащата в момента Наредба за медицинската експертиза, която безспорно има недостатъци“.

Това заяви в "Нашият ден“ адвокатът по медицинско право Мария Петрова.

Тя допълва, че държавата изнемогваше да упражнява контрол поради липсата на електронно здравеопазване. Поради факта, че всеки в медицинската документация пише всичко.

"Все още има хора, които злоупотребяват с ТЕЛК или НЕЛК решения. Но основни потърпевши са наистина хората, чието здравословно състояние е увредено и имат нужда от социална подкрепа“, казва още Мария Петрова.

Според нея след последното изменение на Наредбата за медицинска експертиза се въведе текст, че едно лице боледува от едно основно заболяване и всички останали се явяват съпътстващи такива. От медицинска гледна точка трудно може да се направи разграничение дали състоянието им налага ползването на повече от една водеща диагноза. Това поражда у тези хора съмнение, че не са правилно оценени от гледна точка на експертизата и респективно не могат да получат дължимите им суми.

"Към настоящия момент хората чакат страшно много време, за да се явят пред комисиите. Отношението невинаги е достатъчно емпатично. Хора, които са инвалидизирани, са принудени да чакат с часове и срещат едно неособено хуманно отношение. И поради липсата на медицински стандарти за това как се води нашата медицинска документация в страната, едни получават по-високи проценти. А други – просто защото лекарят не е бил акуратен и не е отразил правилно определена диагноза и всичките запътващи заболявания, не могат да получат съответния процент. И когато влезе в порочния кръг на оспорването и после обжалването, част от тези хора остават без доходи“, посочва Мария Петрова.

Тя допълва, че за да преодолеем и прекроим цялата система, трябва да познаваме добре дефицитите. А един от тях е липсата на достатъчно подготвени и желаещи да работят в тази система лекари.

Целия разговор с адвокат Мария Петрова можете да чуете  в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12