Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на простосмъртния пророк

Снимка: архив

Преди близо две десетилетия душата на добрия магьосник Йордан Радичков отлетя. Издъхна през любимия му месец януари, когато загубихме най-неподражаемия български писател. Не само в името му – Йордан – има нещо библейско. Имаше го и в осанката му на простосмъртен пророк, на припознато от читателите му присъствие като рядко природно явление.

Радичков не е просто народен писател, той е народен учител по любов и милост, по свирепи настроения и по допълнения към закона за защита на добротата. Обичаше необикновеното в обикновените си герои, предпочиташе чешитите, защото самият той беше изключителен чешит – гледаше на света през ириса на ироничното, владееше тайната на парадокса, както и магията на притчата и иносказанието.

Преди дни се появи последният 12 том от събраните му съчинения, който е много различен от останалите. Защото в него от многообразно му творчество са включени малко известни изящни образци на неговата публицистика, слова, произнесени по различни поводи, вълшебни есета, предговори и послеписи, бележки, както и непубликувани текстове от личния архив.

В предаваното участват писателят и издател Дани Радичков, кинорежисьорът Димитър Петков, автор на документалния филм "Черказки хроники", както и съставителката на многотомното издание Инна Пелева. 

В звуковия файл може да чуете гласа Йордан Радичков в част от запис, предоставен от Димитър Петков, които звучат за първи път в ефир.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00

Тайнствата на домашната лечебна обредност в новата книга на Серги Гьошев

Дългогодишният журналист в програма "Христо Ботев" издаде поредната си книга с интригуващото заглавие "Господ няма да ми се сърди". В нея авторът описва и тълкува народните лечебни практики, чрез които българите християни от незапомнени времена са се справяли с телесното и душевното страдание на ближния. Главните носителки и пазителки на..

публикувано на 21.04.24 в 08:30