По време на Софийския международен литературен фестивал у нас гостува унгарският писател Габор Т. Санто, който представи книгата си "Симфония Европа" и разказа за създаването на романа. Родителите на Габор Т. Санто като деца са оцелели след депортирането им в Австрия, както и бабите му. Дядовците му умират в лагери за принудителен труд на Източния фронт. През 90-те, когато започва писателската му кариера, темата за Холокоста не е толкова често срещана в романите, които се създават. Писателят смята, че при смяната на политическата система през 1989 все още не е ясно, че преработването на ХХ век ще е толкова тежко, но дебатите за политиката и за паметта събуждат интереса у мнозина, които открито се идентифицират с преследваните си предци. Така мнозина осъзнават какво са загубили с половин милион депортирани и убити.
Дълго време темата е обвита от тишината на травмата. Оцелелите семейства често предават това на децата си, а за голяма част от обществото може би и днес е трудно да се изправят лице в лице с истината за отговорността на тогавашната държава, с равнодушието, с възползването от благата на депортираните. За мнозина днес е трудно и да осмислят наследството на диктатурата, ако пряко ги е засегнала.
Габор Т. Санто пише вече трийсет години за последиците от Холокоста и диктатурата в романите си "Симфония Европа", "Крайна спирка: гара Изток", в сборника с разкази "1945 и други истории", като един от разказите в книгата е филмиран успешно.
Ето какво казва той в интервю за "Симфония Европа": "Не само със заглавието, но и с конструкцията си романът напомня за музикално произведение. Става въпрос за периода 1945-1976 г., а място на действието е Коложвар/ Клуж Напока. То продължава по-нататък в Берлин с историята на Андраш, чийто баща е румънски кадровик, а майка му – унгарка, медицинска сестра. Младежът намира спасение на Запад с помощта на музиката. Там се запознава с автора на симфонията Вилхелм Кер, диригент от Западен Берлин, който, дирижирайки, се връща в миналото."
Повече за книгата и писателските стратегии на Габор Т. Санто чуйте в разговора с Добромир Григоров, преводът е на Юлия Крумова.
Снимки – изд. Ерго
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например хип-хоп културата – движение, естетика, светоусещане, зародило се още през 60-те и 70-те години на ХХ век в Щатите. Да бъдем дори още по-конкретни в примера си. Да вземам вербалното проявление на..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни 2025 година.. Идеята на организаторите е фестивалът да се провежда всяка година и да дава възможност на публиката в Стара Загора да гледа подбрани спектакли с..
Новоизлязлата монография "Българската драматургия" на чешкия професор и мисионер Франк Волман ще бъде представена на 30 април от 18.00 ч. в Музея на Драматичния театър – Пловдив. Това е първата систематизирана история на българската драматургия, написана преди близо 100 години. Задълбочено проучване на драмата и драматичния дискурс у нас за..
Последното заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е пиесата на Алдо Николай "Любов до край". Този текст за първи път се превежда и поставя в България. Премиерата е на 30 април на камерна сцена . Сценичният вариант, постановката и музикалната картина са на режисьора Николай Ламбрев-Михайловски, а сценографията на Чайка..
Фондация "Академия "Аскеер" обяви номинациите за тазгодишните награди "Аскеер", които се присъждат на най-добрите постижения в театралното изкуство за изминалия творчески сезон. Тази година "Академия Аскеер" удостоява с почетен "Аскеер" актьора Марин Янев. Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство се присъжда на..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg