Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От Гърлото на дявола към Завоите на смъртта" – книга за странствания от страстен пътешественик

“Подтикнат от любопитство, криввам в малката уличка в гетото на Рио, за да заснема тесните тунели и проходи към къщите. Точно нагласявам фокуса на камерата на телефона и чувам отзад зловещо щракане от зареждане на автоматично оръжие. Преди да успея да се обърна, някой сграбчва телефона ми и след секунда съм обграден от трима младежи, всеки на не повече от двадесетина години."

Това е само откъс от пътеписа "От гърлото на дявола към завоите на смъртта", чийто автор, младият професионалист и пътешественик Стойко Иванов, представи неотдавна в клуб “Перото“ в НДК.

"От Гърлото на дявола към Завоите на смъртта" на Стойко Иванов е сборник с разкази за странствания. Може да научите много любопитни факти и да  прочетете ред вълнуващи истории, свързани с водопадите Игуасу, статуя на Исус Христос в Рио де Жанейро, гробището за кораби при Нос Добра надежда и за  много други забележителни места по света.

Стойко Иванов е страстен пътешественик и обаятелен разказвач. Именно тази страст го отвежда в опознаване на нови земи и хора в над 70 държави на пет континента. 

Какво го подтиква да тръгне по света?

“Това е някаква страст, която се получава с течение на времето. Неусетно човек се увлича до степен, в която поне при мен, се превърна в нещо като мания“, разказва авторът в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Като държави може би съм бил в 70-72, но това са стотици пътувания. Само в Италия например тази година бях три пъти, в Тайланд съм ходил осем пъти, а в Камбоджа два.

Усещането, когато бях в Тайланд е различно, тъй Европа е един уреден континент и има стандарт, на който сме свикнали, самият въздух е различен. Може би едно от най-впечатляващите неща, които съм виждал в Азия, бяха кулите близнаци в Коала Ломпур.

Направихме и една голямо пътуване из Латинска Америка, започнахме от Рио де Жанейро, обиколихме голяма част от Бразилия, после продължихме към Аржентина, отидохме до Уругвай и приключихме в Чили“.

“Решил съм да обиколя целия свят, надявам се да се случи до няколко години. Едно пътуване, когато е до по-далечен континент изисква четене и подготовка, даже на моменти си мисля, че в университета не съм чел толкова.

Другият месец се насочвам към Централна Америка и мога да кажа, че когато държавата не е една, а са няколко, човек иска да види максимума. Нужно е много четене за това как да направиш логистиката, за да видиш най-известните неща. Хубаво е да видиш това, което се препоръчва, но е добре да видиш и неща, които не са толкова масови“, посова още той в интервю за БНР.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35

Събитието "София и за мен" представя първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка

Фондация "Ела и ти" отправя покана за събитието "София и за мен". На 7 ноември в хотел "Форум" от 18 ч. ще бъде представена  първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка, която обхваща 34 забележителности в София . Активистът  Гергана Дойчинова сподели "Нашият ден" колко е важно да се правят събития  с хора с увреждания – а не за тях...

публикувано на 04.11.24 в 09:47

Същността и периодите в развитието на българското протестантство

Малцина са българите, които знаят, че датата 31 октомври по традиция е църковният Ден на Реформацията, освен ден на вси светии. А това е и повод за нашата среща. Българското протестантство излиза на историческата сцена през ХІХ в. и   възниква като резултат от дейността на мисионери и работници  на Британското и чуждестранно библейско дружество и..

публикувано на 04.11.24 в 09:35

Свещените образи в храма, или какво трябва да знае всеки иконописец?

На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..

публикувано на 04.11.24 в 09:11