“Подтикнат от любопитство, криввам в малката уличка в гетото на Рио, за да заснема тесните тунели и проходи към къщите. Точно нагласявам фокуса на камерата на телефона и чувам отзад зловещо щракане от зареждане на автоматично оръжие. Преди да успея да се обърна, някой сграбчва телефона ми и след секунда съм обграден от трима младежи, всеки на не повече от двадесетина години."
Това е само откъс от пътеписа "От гърлото на дявола към завоите на смъртта", чийто автор, младият професионалист и пътешественик Стойко Иванов, представи неотдавна в клуб “Перото“ в НДК.
"От Гърлото на дявола към Завоите на смъртта" на Стойко Иванов е сборник с разкази за странствания. Може да научите много любопитни факти и да прочетете ред вълнуващи истории, свързани с водопадите Игуасу, статуя на Исус Христос в Рио де Жанейро, гробището за кораби при Нос Добра надежда и за много други забележителни места по света.
Стойко Иванов е страстен пътешественик и обаятелен разказвач. Именно тази страст го отвежда в опознаване на нови земи и хора в над 70 държави на пет континента.
Какво го подтиква да тръгне по света?
“Това е някаква страст, която се получава с течение на времето. Неусетно човек се увлича до степен, в която поне при мен, се превърна в нещо като мания“, разказва авторът в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“Като държави може би съм бил в 70-72, но това са стотици пътувания. Само в Италия например тази година бях три пъти, в Тайланд съм ходил осем пъти, а в Камбоджа два.
Усещането, когато бях в Тайланд е различно, тъй Европа е един уреден континент и има стандарт, на който сме свикнали, самият въздух е различен. Може би едно от най-впечатляващите неща, които съм виждал в Азия, бяха кулите близнаци в Коала Ломпур.
Направихме и една голямо пътуване из Латинска Америка, започнахме от Рио де Жанейро, обиколихме голяма част от Бразилия, после продължихме към Аржентина, отидохме до Уругвай и приключихме в Чили“.
“Решил съм да обиколя целия свят, надявам се да се случи до няколко години. Едно пътуване, когато е до по-далечен континент изисква четене и подготовка, даже на моменти си мисля, че в университета не съм чел толкова.
Другият месец се насочвам към Централна Америка и мога да кажа, че когато държавата не е една, а са няколко, човек иска да види максимума. Нужно е много четене за това как да направиш логистиката, за да видиш най-известните неща. Хубаво е да видиш това, което се препоръчва, но е добре да видиш и неща, които не са толкова масови“, посова още той в интервю за БНР.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg