Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Различен ли е японският от българския снежен човек?

Снимка: Pixabay

Положението с липсата на сняг и зимни пейзажи наоколо в момента е толкова драматично, че в Световния ден на снежния човек се наложи да направим специално включване по телефона от Япония, за да ни припомнят местните хора какво е снежен човек.

18-годишната Ханае Хара, дванайсетокласничка, японка с българска кръв, раказа в ефира на “Нашият ден“ за снежните човеци в двете страни.

За съжаление, за Ханае играта със сняг е спомен от детството – и от България, и от Япония. Тя е много ангажирана, защото сега е периодът на тестовете – зрелостните изпити в нейната страна. Затова говори повече за учебни предмети и бъдещи планове, отколкото за спомени и сняг.  



Зимите в България и Япония...

“В България бях много малка, на четири години, не помня много, но помня, че играех с шейна и правех снежни човеци. Живея в Токио, тук не вали много сняг и не е много силен, когато вали Снежните човеци в двете страни не са много различни. Правим топки и ги слагаме една върху друга, повечето са само от две топки“, разказва още тя в интервю за БНР.

Снимка: личен архив, Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъзовец – "китно селце, обрасло отвсякъде"

Село Бъзовец е едно от обезлюдяващите села в Северозападна България. Намира се в община Вълчедръм, област Монтана и според последното преброяване в него живеят 69 човека. Според Цветелина Тончева – читалищен секретар на местното читалище "Факел 1926", в селото живеят около 20-тина човека, основно възрастни хора. Югоизточно от селото под стената..

публикувано на 12.10.24 в 09:35
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07