"Духът на Шехерезада" откри тазгодишното издание на фестивала за игрално, документално и късометражно кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR. Филмът на Катерина Борисова разказва историите на няколко арабски артисти, избрали да живеят в България. Повечето от тях са музиканти и това не е случайно.
"Изборът ми някак първоначално и много импулсивно беше да се спра на музиканти, защото музиката е тази, която влиза директно в сърцето. Ако трябва да преодоляваме себе си чрез един друг език, то музиката за мен е този език", каза в "Артефир" режисьорката на "Духът на Шехерезада".
Тези от музикантите, които са прекарали повече време у нас и са опознали българската култура, се впускат в търсенето и създаването на нови фюжън форми. Те създават съвременна музика, например реге, с ориенталски мотиви и българско фолклорно звучене. Във филма зрителите могат да проследят техния музикален път и да се запознаят със стила им.
Всеки от представените артисти в "Духът на Шехерезада" има своите причини да избере именно България за свой втори дом. Обединява ги обаче усещането им за творческа и лична свобода.
"С всичките неуредици България за творците остава много хубава дестинация, защото в хаоса творецът може да съгради своята реалност", смята Катерина Борисова.
И все пак са налице и някои предразсъдъци към хората и културата на Близкия изток. Според Катерина това се дължи на факта, че те просто са различни от нас. Това обаче я кара да разкаже историите на своите герои и да покаже, че можем да надскочим предубежденията си и да приемем и оценим различията си. Да заговорим на общ език с другия.
"Всеки един от участниците, които интервюираме във филма, е своеобразна Шехерезада, независимо дали е мъж или жена. Той е разказвачът, т.е. имаме един архетипен образ на разказвача, който е застъпен във филма. Разказвачът, който е вечно живият, който ни пренася в едно друго време-пространство, в което можем да използваме тегобите на ежедневието, за да израснем повече, за да повдигнем духа си", каза още режисьорката.
Повече за съвременната Шехерезада и за духа на разказвача можете да чуете в звуковия файл.
Филмът, който е заснет с подкрепата на Национален фонд "Култура", може да бъде гледан в събота, 21 януари, в Културен център G8 от 16.15 часа.
Снимки: menarfest.com
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..
Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..
Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е..
Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg