Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катерина Борисова разказва "Духът на Шехерезада" в документален филм

Снимка: menarfest.com

"Духът на Шехерезада" откри тазгодишното издание на фестивала за игрално, документално и късометражно кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR. Филмът на Катерина Борисова разказва историите на няколко арабски артисти, избрали да живеят в България. Повечето от тях са музиканти и това не е случайно.

"Изборът ми някак първоначално и много импулсивно беше да се спра на музиканти, защото музиката е тази, която влиза директно в сърцето. Ако трябва да преодоляваме себе си чрез един друг език, то музиката за мен е този език", каза в "Артефир" режисьорката на "Духът на Шехерезада".

Тези от музикантите, които са прекарали повече време у нас и са опознали българската култура, се впускат в търсенето и създаването на нови фюжън форми. Те създават съвременна музика, например реге, с ориенталски мотиви и българско фолклорно звучене. Във филма зрителите могат да проследят техния музикален път и да се запознаят със стила им.


Всеки от представените артисти в "Духът на Шехерезада" има своите причини да избере именно България за свой втори дом. Обединява ги обаче усещането им за творческа и лична свобода.

"С всичките неуредици България за творците остава много хубава дестинация, защото в хаоса творецът може да съгради своята реалност", смята Катерина Борисова.

И все пак са налице и някои предразсъдъци към хората и културата на Близкия изток. Според Катерина това се дължи на факта, че те просто са различни от нас. Това обаче я кара да разкаже историите на своите герои и да покаже, че можем да надскочим предубежденията си и да приемем и оценим различията си. Да заговорим на общ език с другия.

"Всеки един от участниците, които интервюираме във филма, е своеобразна Шехерезада, независимо дали е мъж или жена. Той е разказвачът, т.е. имаме един архетипен образ на разказвача, който е застъпен във филма. Разказвачът, който е вечно живият, който ни пренася в едно друго време-пространство, в което можем да използваме тегобите на ежедневието, за да израснем повече, за да повдигнем духа си", каза още режисьорката.

Повече за съвременната Шехерезада и за духа на разказвача можете да чуете в звуковия файл.

Филмът, който е заснет с подкрепата на Национален фонд "Култура", може да бъде гледан в събота, 21 януари, в Културен център G8 от 16.15 часа.

Снимки: menarfest.com

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45