Насърчаването на високи постижения в иновациите при трансформиране на въглищни региони към неутрални по отношение на климата и как увредени терени се рекултивират вследствие на експлоатацията на открити рудници. Това е трансграничен проект, в който участват Гърция, България и Румъния. Как това е решено в Гърция, в "Нашият ден“ коментира проф. д-р инж. Костадин Костадинов – български учен, професор по роботика и мехатроника в Института по механика към Българската академия на науките.
"Румъния, Гърция и България изпълняват проект, в който участват три въглищни района, които трябва да се трансформират в екологично чисти и енергийно независими райони“, казва проф. Костадинов.
Акцентът пода върху три основни момента – енергийна ефективност, слънчева енергия и запазване на енергията в различни инструменти.
Ще бъдат генерирани 30 иновационни проекта, по 10 от всяка страна, които ще бъдат оценени от вътрешни оценители и ще бъдат предложени на регионалните и националните власти за финансиране и изпълнение. Като резултат се очаква обликът на тези региони да се промени.
Южната ни съседка притежава огромен брой фотоволтаични системи, но заедно с това страната вече присъства на европейската карта на мащабните водородни проекти с проект, който гръцкото правителство финансира в област Западна Македония.
"Ако бяхме сравними в седма рамкова програма, то в програма "Хоризонт 2020" Гърция ни превъзхожда с 10 пъти повече проекти и средства, които са спечелили, които са над 1 млрд. и 300 млн. евро", допълва проф. Костадинов.
Според него липсата на национална политика за научни изследвания е причината България да изостава сериозно.
"Съхранението на енергията е важен елемент в прехода, но той трябва да се извършва по един от тези известни начини – с водород, с ВЕЦ и с други начини за използване на енергията“, казва още проф. Костадинов.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg