Зала "България" посреща на 27 януари от 19.00 ч. почитателите на класическата музика със специална концертна вечер, посветена на 267-годишнината от рождението на Волфганг Амадеус Моцарт.
Всяка година музикантите на "Кварто квартет" към Софийска филхармония честват рождената дата на великия австрийски композитор и са подготвили отново необичайна програма с истински Моцартов триумф на инструменталните концерти.
Три концерта, четири солисти и цял оркестър приятели на "Кварто квартет" очакват публиката на този истински празник.
Солисти ще бъдат прочутият пианист проф. Димо Димов, великолепният белгийски флейтист Бертен Д’Оландер с арфистката на Националната ни опера Деница Димитрова и лидерът на “Quarto“ музикантите – виртуозният цигулар Иван Пенчев.
Празничната концертната вечер "Честит рожден ден, Моцарт!" включва Концерт за цигулка и оркестър №3 в Сол мажор, К.216 със солист Иван Пенчев – цигулка, Концерт за флейта, арфа и оркестър в ДО, KV 299 със солисти Бертен Д’Оландер – флейта и Деница Димитрова – арфа, който ще се изпълнява за първи път и Концерт за пиано и оркестър №20 В Ре Минор, КV 466 със солист проф. Димо Димов – пиано.
"Кварто квартет" e създаден през 2005 г. За последните 15 години музикантите имат стотици концерти у нас и по света. От 2012 е официално камерен състав към Софийска филхармония в състав Иван Пенчев (цигулка), Светлана Станчева (цигулка), Татяна Тодорова (виола) и Димитър Тенчев (виолончело).
С активната си дейност, оригинални музикални проекти и висок професионализъм от световна величина “Quarto“квартет не само привлякоха вниманието на музикантските среди, но и приобщиха голяма аудитория нови любители на класическата музика, като голяма част от тях са вече и трайни почитатели на състава и на класиката във всичките ѝ измерения, в които виртуозните музиканти я представят.
Концертите на "Кварто квартет" се радват на голям интерес и станаха неизменна част от музикално-културния афиш на зала „България“, а вече и на престижни европейски сцени. Най-характерните черти на стила на квартета са великолепната драматургия, изключителната експресия и уникалното сценично присъствие, които създават у зрителя усещането, че съставът не свири, а разказва, танцува и рисува един свой, неповторим свят от звуци и емоции.
В богатия и непрекъснато растящ репертоар на "Кварто квартет" влизат стотици произведения – струнни и клавирни квартети от Хайдн и Моцарт, голяма част от творчеството на Бетовен, клавирни и струнни квартети и квинтети от Шуберт, Шуман, Брамс, Сметана, Дворжак, Чайковски, Малер, Юлиуш Зарембски, Франк Бридж, Хоакин Турина, Барток, Стравински, Пиацола, от българските композитори Любомир Пипков, Марин Големинов и Константин Илиев и много, много други.
Снимки – зала "България"
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..
Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера "Орландо", създадена през 1733 г. има п о-скоро артистичен, отколкото популярен успех при първите си представления. Музиката на Хендел съчетава бароково изобилие и едновременно с това лекота на..
Италианското либрето е адаптирано от L'Orlando на Карло Сиджизмондо Капече по "Орландо фуриозо" на Лудовико Ариосто. Премиерата е на 27 януари 1733 г. в Кралския театър в Лондон. Действащи лица: • Орландо, рицар – алт кастрат (днес контратенор или мецосопран) • Анджелика, принцеса на Катай – сопран • Медоро, африкански принц – контраалт (днес..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg