През февруари започва безплатен скрининг на аортни заболявания. Подходящи за специализирани прегледи са пациенти с данни или съмнение за заболяване на аортата, както и за такива, преминали оперативно или ендоваскуларно лечение, които повече от една година не са правили профилактично образно изследване.
Заболяванията на аортата са два основни вида – заболявания, свързани с разширение на аортата и нарушение целостта на аортната стена. Това са аневризми и дисекации, и заболявания, свързани със стеснение на аортата, при които поради образуване на тромби се нарушава кръвоснабдяването след стеснения или запушен участък.
"Аортните заболявания могат да засегнат голяма група от хора с множество рискови фактори. Те споделят рисковите фактори на т.нар. "исхемична болест на сърцето" – тютюнопушене, висок холестерол и кръвно налягане."
Това казва в "Нашият ден" доц. д-р Живка Стойкова, началник на Интензивно кардиологично отделение към Аджибадем Сити Клиник.
Според нея аортните заболявания се развиват във времето асимптомно, симптомите са неприятни и силни. При дисекация на аортата има много остра, режеща болка в различни участъци на тялото. Ако разслояването на аортата засегне артерии, които хранят жизненоважни органи, включително крайници, глава, може да се прояви с исхемия в тези зони. Появява се артериална недостатъчност.
"По отношение на диагностиката включваме като базисно ниво доплер, ехокардиографията и измервания на налягания. Както и ехография с оценка на абдоминална аорта, която ангиолозите извършват“, казва доц. д-р Живка Стойкова.
При необходимост от уточняване на състоянието може да се прави компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс, както и по-специализирани методики.
"Има вариант за ендопротезиране – метод, който все повече навлиза в световната практика“, допълва доц. д-р Живка Стойкова.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg