Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как осъзнаваме основанията си и ги превръщаме в знание?

Според речника на BBC мисинформацията и дезинформацията са вид фалшиви новини, като основната разлика между двете е, че при дезинформацията имаме съзнателно намерение за заблуждаване.

Дезинфирмацията се дефинира като "нарочно заблуждаваща или изкривена информация; манипулирани факти или наративи; пропаганда". Целта и е хората да бъдат убедени да мислят по определен начин за реализирането на финансова или друга печалба. 

Една от темите, свързани с изложените проблеми за обосноваването, са в основата на новата книга на Мадлен Ангелова-Елчинова, озаглавена "Отвътре навън. А priori обосноваване, интуиции и концептуално владеене". Тази книга е първата част от проекта на Мадлен Елчинова за философия отвътре навън, в нея за обоснованите убеждения се търси външна основа, а съдържанието на мислите се оказва зависимо от средата, в която се намираме.

Мадлен Ангелова-Елчинова, гл. асистент в катедра "Философия" на ФФ в СУ "Св. Климент Охридски" и автор на книгата "Отвътре навън. А priori обосноваване, интуиции и концептуално владеене", разказва в "Аларма" какво е мисловно равновесие, концептуално владеене и осъзнаваме ли какво всъщност знаем. 

Чуйте разговора с Мадлен Ангелова-Елчинова, гл. асистент в катедра "Философия" на ФФ в СУ "Св. Климент Охридски".


Снимки – личен архив и Университетско издателство
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15