Предаването е посветено на силата на словесността, най-вече – писаната словесност, която променя света в културен, политически, социален аспект. Словото в свещените книги на големите религии безусловно играе такава роля, но постулатите на Лутер, станали причина за Реформацията, имат може би не по малка по значимост сила, а "Архипелаг Гулаг" на Солженицин преобърна масово мнението за тоталитарната система в милиони глави по света.
А дали в основата не Реформацията не стои и учението на богомилите, и дали "Архипелаг Гулаг" би имал същото въздействие, ако нямаше печатни книги – това са част от въпросите, обсъждани в студиото.
През 2023 г се навършват 50 години от първото издание на "Архипелаг Гулаг" във Франция. За силата на на религиозното, философското, писателското и политическото говорене беседваме с проф. Кирил Топалов, писател, литературен изследовател и дипломат, с проф. Стилиян Йотов, философ от СУ "Св. Климент Охридски", и с издателя и общественика Манол Пейков.
Произведения като това на Солженицин имат ефекта на бомба, стигат до консенсус участниците в дискусията.
Професор Топалов разказва за следите на българите в Европа и особено на Апенинския полуостров, където има и паметник на Алцек, един от синовете на хан Кубрат, но могат да се проследят и масово разселенията на представители на богомилите. Професор Йотов свързва теологичното и философското в речта като цяло, при това не само в писмената такава. Манол Пейков споделя за необходимостта човекът на Словото да е обществено ангажиран и съобщава как от 30 книги в кампанията за даряване на нови книги на сънародниците ни в Украйна акцията вече е достигнала 6000 тома.
Чуйте предаването от звуковия файл.Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg