Пътуването е в основата на откритията и промените, както и възможността човечеството да продължава да съществува. През половината от Земното кълбо в търсене на българските върхове или как това се получава – в "Terra култура" споделя пътешественикът и фотограф Иван Панкев.
Мечтае някой ден да стигне до Антарктика и да изкачи някой "български връх“ там.
"Много обичам да пътувам. Направих няколко дълги пътешествия. Изкачвах там, където съм бил по разни върхове, включително най-високите на Мароко, Ливан и Армения. Но винаги българските планини са ми били най на сърце“, казва Иван Панкев.
Споделя, че колкото и да пътува в чужбина, толкова повече харесва България и когато се върне тук, не спира да пътува тук. Не казва, че родината ни е най-красивата страна на света, но на сравнително малка площ толкова природна красота другаде не е виждал.
Как българинът се отнася към планината?
"Масовият туризъм се фокусира около няколко места. Това са Мусала и Седемте рилски езера и така другата част от природата остава по-запазена, което има предимства", допълва той.
Човешкото влияние остава винаги своя отпечатък, а и планината допуска до себе си по своеобразен начин. Нека онези, които са избрали планината, да проучат къде все пак отиват и дали нямам лавинна опасност.
"През лятото стават повече инциденти в планината, тъй като хората тръгват по-спокойни и по-неподготвени. И през лятото инцидентите са доста сериозни", твърди Иван Панкев.Той допълва, че доста време е бил концентриран върху планинските първенци. Едва преди пет шест години осъзнава, че всички планини имат своите красоти.
Първата книга пътешественика е озаглавена "Планините на България“. В нея Иван Панкев събира преживявания от изкачването на най-високите върхове на всички 42 планини в България. А във втората му книга “България нашир и длъж“ той разказва за пленителни зимни пейзажи, избухнали в златна есен гори, дълбоки каньони, скални отвеси, цъфнали овошки и окъпани в слънце и море плажове.Любимите дестинации на Иван Панкев са Южна Америка, която той обикаля цели 9 месеца. Прекарва 6 месеца в Азия и два месеца в Нова Зеландия. Странното е, че почти не познава Западна Европа и Северна Америка. Привличат го екзотичните и непопулярни дестинации. Едно от любимите му места е Грузия. Впечатлен е от гостоприемството на хората в Иран.
За вдъхновяващите дестинации, които Иван Панев среща, и коя е най-интересната сред тях – чуйте в звуковия файл.
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg