Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Фантастичната литература отблизо

Снимка: Зорница Гъркова

Често се случва, когато чуем фантастика, да мислим за онази класическа научна фантастика от автори като Айзък Азимов и Артър Кларк. В последните години обаче в жанра се нарояват и множество поджанрове, които го превръщат в една необятна територия, трудна за осмисляне и подреждане. 

И все пак – фантастиката е подвластна на две основни свои функции – прогностичната функция или възможността ѝ да предвижда понякога някои неща, като невинно ги въобразява, и способността ѝ да разкаже света чрез фантастичното (много по-широко определяно от автори като Цветан Тодоров), да го диагностицира (бих дала за пример, сякаш най-описателен, "Бариерата" на Павел Вежинов).

Къде започва и къде завършва жанрът и къде са границите между двете му така синтезирани функции?

Тече XI издание на конкурса за фантастичен разказ на името Агоп Мелконян – фигура в българската фантастика, която сякаш събира в себе си всички тези питания за фантастичното. За провеждането на конкурса, смисъла да пишем фантастика, за Агоп Мелконян и диагностичното и прогностичното начало на фантастичния текст – разговор с писателите Петър Тушков и Велко Милоев.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл:


По публикацията работи: Росица Михова
 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Една провинциална болница" – искрен документ за времето на пандемия у нас

"Една провинциална болница" е филм, който ни връща към близкото ни минало, когато дните ни преминаваха под страха от заразяване, когато колкото и да се пазехме зад маски, толкова навярно и се разкривахме чрез тях. Точно тогава, когато искахме да сме заедно, а все далечни трябваше да си бъдем. Но само в разстоянието, не и в чувствата. Действието в..

публикувано на 01.04.23 в 09:20

"Моменти и настроения" на Велислава Гечева

В галерия "Стубел" се представя първата самостоятелна изложба на това място на художничката Велислава Гечева, едно от интересните имена в съвременното изкуство.  Изложбата има заглавие "Моменти и настроения", като в тези близо 20 голямоформатни платна се виждат ситуации и случки от ежедневието, но превърнати в ярка, мощна живописна енергия...

публикувано на 31.03.23 в 16:38

"Среща на поколенията в Царевград Търнов"

"Среща на поколенията в Царевград Търнов" има своето пето издание на международния майсторски клас за цигулка, виола и контрабас.  Сдружение "Силания", със съдействието на Община Велико Търново, организира майсторските класове с участието на проф. Йосиф Радионов – цигулка, виола, и Калоян Трифонов – контрабас. Корепетитори: Зорница Радионова и..

публикувано на 31.03.23 в 16:10

Най-високата точка – Вертекс в галерия "Ракурси"

Респектираща е творческата биография на един млад художник, един артист, който е преминал през галерии и международни форуми във Франция, Белгия, Германия, Канада и сега работи и живее повече в София. Галерия "Ракурси" представя самостоятелна изложба – живопис на Елица Баръмова-Барамо, със заглавие "Най-високата точка – Вертекс". Изложбата включва 21..

публикувано на 31.03.23 в 14:10

Осем дни театрален празник в Габрово

От 2 до 9 април Габрово е домакин на Международния фестивал на комедийния и сатиричния спектакъл. Организатор е Драматичният театър "Рачо Стоянов". Фестивалът е създаден през 1998 година и се провежда всяка нечетна година. Досега той се наричаше Фестивал на комедийния спектакъл, но от това издание организаторите разширяват обхвата му с желанието..

публикувано на 31.03.23 в 13:35