Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видин представиха документална книга-албум "Видин – пристанище на история"

Документалната книга-албум "Видин – пристанище на история" бе представена във Видин. В препълнената зала на Конферентния център на Областната администрация в дунавския град книгата бе представена от нейния автор видинския журналист Соня Мачорска.

Книгата проследява в документи, карти и снимки многовековната история на видинските пристанища, разказва непознати и малко известни факти, свързани с река Дунав, проследява развитието на портовете от античността, през Средновековието, през XV-XX век и до наши дни. Специално място в нея е отделено на връзката между пристанищата на Видин и укрепителната система на града и нейните капии (входни порти).

Интересен и завладяващ е и разказът за известните видински търговци и видни личности, които са стъпили на българския дунавски бряг на видинското пристанище през вековете.

Соня Мачорска е журналист от Видин и прекарва по-голямата част от времето си в града, но е пробвала да живее в различни държави като Унгария, Испания, Хърватия и Южна Африка. Тя е човек, който има поглед от различни гледни точки върху място, за което в последно време се говори с тъга – Северозапада. Тя е журналистка и автор на книгата “Видин пристанище на история“.

“Не мисля, че лицата на хората в Северозапада са тъжни. Това, че в момента няма много работа или има такава, която не е добре платена, е друг въпрос. В миналото хората винаги са намирали начин за оцеляване, когато няма работа. В момента българите заминават за чужбина и работят“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

В тази книга се опитах да събера информация и артефакти за около 20 века, период, в който никога не беше писано за нашите пристанища. Оказва се, че не е било една, а са били няколко. Дълго търсих тази история и факти, работила съм върху книгата четири години. Има много интересни неща още в III в. пр.н.е., когато келтите построяват тук селище, наречено Дунония. Продължава се през османския период ХIV – ХIX в., когато се построява крепостната система и известната крепост Баба Вида, която е останала в онзи период“.


Най-любопитното в книгата…

Капиите откъм Дунав например са били специализирани пристанища. Имало е и корабостроителница. Друго интересно нещо е, че в една от поемите на Иван Вазов пише за Видин и за най-хубавата къща, която имала 99 прозореца“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35