Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видин представиха документална книга-албум "Видин – пристанище на история"

Документалната книга-албум "Видин – пристанище на история" бе представена във Видин. В препълнената зала на Конферентния център на Областната администрация в дунавския град книгата бе представена от нейния автор видинския журналист Соня Мачорска.

Книгата проследява в документи, карти и снимки многовековната история на видинските пристанища, разказва непознати и малко известни факти, свързани с река Дунав, проследява развитието на портовете от античността, през Средновековието, през XV-XX век и до наши дни. Специално място в нея е отделено на връзката между пристанищата на Видин и укрепителната система на града и нейните капии (входни порти).

Интересен и завладяващ е и разказът за известните видински търговци и видни личности, които са стъпили на българския дунавски бряг на видинското пристанище през вековете.

Соня Мачорска е журналист от Видин и прекарва по-голямата част от времето си в града, но е пробвала да живее в различни държави като Унгария, Испания, Хърватия и Южна Африка. Тя е човек, който има поглед от различни гледни точки върху място, за което в последно време се говори с тъга – Северозапада. Тя е журналистка и автор на книгата “Видин пристанище на история“.

“Не мисля, че лицата на хората в Северозапада са тъжни. Това, че в момента няма много работа или има такава, която не е добре платена, е друг въпрос. В миналото хората винаги са намирали начин за оцеляване, когато няма работа. В момента българите заминават за чужбина и работят“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

В тази книга се опитах да събера информация и артефакти за около 20 века, период, в който никога не беше писано за нашите пристанища. Оказва се, че не е било една, а са били няколко. Дълго търсих тази история и факти, работила съм върху книгата четири години. Има много интересни неща още в III в. пр.н.е., когато келтите построяват тук селище, наречено Дунония. Продължава се през османския период ХIV – ХIX в., когато се построява крепостната система и известната крепост Баба Вида, която е останала в онзи период“.


Най-любопитното в книгата…

Капиите откъм Дунав например са били специализирани пристанища. Имало е и корабостроителница. Друго интересно нещо е, че в една от поемите на Иван Вазов пише за Видин и за най-хубавата къща, която имала 99 прозореца“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Адаптацията в училище

Адаптацията в училище невинаги тръгва  по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..

публикувано на 19.12.24 в 14:01

Коледното село на България посреща хиляди гости за четвърта година поред

Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...

публикувано на 19.12.24 в 09:03

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26