Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Халтъков: Българската стартъп екосистема се развива бързо, но има накъде да расте

За цифрите, консултантския бизнес и стартъп компаниите

Снимка: БНР

Николай Халтъков е на 29 години. Той е млад професионалист. Завършил лондонския университет Royal Howaley със специалност "Икономика, политика и международни отношения“. А след това завършва магистратура "Международна бизнес иновация“ в Барселона, която заради пандемията изкарва изцяло онлайн.

Той се завръща в България и както много други професионалисти напоследък, избира да се реализира тук. Работи в консултантска компания, а в момента се занимава с инвестиционен анализ в един фондовете за рисков капитал. Но не забравя и хобито си да свири на китара.

"Нашите винаги са ме бутали да се изуча в чуждестранна страна, за да мога да се изуча по-добре."

Това споделя в "Нашият ден“ Николай Халтъков.

Казва още, че избира Англия, защото учи английски повече от 20 години. Но намирането на работа се оказва доста трудно и Николай се връща в България. Обича да се занимава с цифри. 

"В международните компании може от един офис да се трансферираш в друг, ако искаш. Доста по-лесно е, отколкото да кандидатстваш в чуждестранен офис“, посочва той.

В продължение на пет години Николай е финансов одитор във финансовата индустрия. Той одитира банки, застрахователи и други небанкови кредитни институции. В момента работи във фонд за рисков капитал.

Николай твърди, че българската стартъп екосистема се развива бързо, но има накъде да расте.

"От една страна, се наблюдават много нови предприемачи, които имат смелостта да започнат едно такова начинание. И от друга страна, фондовете, които се развиват в България, не са много“, допълва той.

През миналата година фондът е получил над 1000 апликации от стартъп компании и са затворени 3 сделки. През 2022 г. една стартираща британска компания е финансирана с 200 000 долара. Нейното предложение е решение в областта на рака на гърдата.

Николай е впечатлен от предложението на български стартъп, който предлага технология за всекидневна употреба – телефони, лаптопи, слушалки – на база наем.

Целия разговор с Николай Халтъков можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Празни думи

Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..

публикувано на 13.02.25 в 12:09
Веселин Савов

Виното е любов и любовта е вино

За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..

публикувано на 13.02.25 в 10:26

Идва ли краят на изкопаемите горива?

Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..

публикувано на 13.02.25 в 08:00

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20