България не може да изпълни поетите ангажименти за намаляване на вредните емисии във въздуха, заяви вицепремиерът Атанас Пеканов в сряда. Той подчерна, че работата по възложена от парламента за предоговаряне на Плана в частта за енергетиката вече е в ход.
48-ият парламент задължи правителството да промени Националния план за възстановяване и устойчивост. До края на март то трябва да предприеме всички необходими действия, за да отпадне поетият ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40% до края на 2025 г., вземайки изходните нива от 2019 г.
Синдикатите ще участват в преговорите за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост в частта “Енергетика“. Това обяви служебният премиер Гълъб Донев в сряда пред 11-ия конгрес на КТ “Подкрепа“.
“Надявам се, че в близките месеци ще сме готови с цялостна стратегия за развитие на енергетиката на страната за следващите 30 години, която да представим на следващия парламент“, това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на Международния форум “Власт и бизнес – заедно за чиста енергия“.
“Става въпрос за това, че просто няма да има ток, не говорим за работните места конкретно в “Марица-изток“, а за това, че електроенергийната система на България е толкова силно зависима от работата на тези централи, че те просто няма как да бъдат затворени толкова скоро“.
Това каза пред БНР Боян Рашев, експерт по управление на околната среда и климата.
“Не говорим за работните места на 10 000 човека, а говорим за цяла България. Говорим и за страните около нас, които внасят енергия от България. Това се вижда много ярко в студени зимни периоди като сегашния“, посочи още той.
“Когато говорим за национална сигурност и независимост преди всичко от Русия в момента, защото Русия е големият играч в енергията наоколо, трябва максимално много да разчитаме на собствения си ресурс. Нашият ресурс са въглищата, ние друг нямаме“, казва още той.
Според него ангажиментът ни към Плана за възстановяване и устойчивост трябва да отпадне:
“Това казах в деня, в който го чух. Още април месец, когато го пуснаха и видях какво има на 113 страница – имаше един абсурден абзац, още тогава казах, че това е невъзможно. Не знам къде спа българската държава в продължение на осем месеца. Самото подписване на това нещо е абсурдно. Дали ще може да се предоговори Планът, вече е друга тема, ако не могат да го предоговорят – добре. За България е по-важното да има ток, отколкото да получи даром поредните пари."
Боян Рашев коментира в ефира на “Нашият ден“ и стратегията, която що се подготви от Министерството на енергетиката:
“Стратегията съдържа какво ли не. Въпросът е, че всички тези неща могат да се случат, но им трябват не два, не три, а 20 години. Парите, които чакаме от ЕС за възстановяване, изобщо не са толкова много, те няма да решат този проблем в пълен размер. Само ако сравним гигантските приходи от износа на ток, които имаме в последните две години, плюс парите за възстановяване, виждаме, че е по-добре да си изнасяме тока."
Проучванията за шистов газ у нас…
“Там всичко е ясно. Там 2011 г. американска фирма имаше лиценз за проучвания. Този, който имаше интерес тези проучвания да не се случат, се казва “Газпром“. Турция инвестира в последните години много сериозно в проучвания за шистов газ, до една-две години те ще имат огромни количества. Турция ще задоволява огромна част от собственото си потребности и ще става все по-малко зависима от Русия", казва още експертът.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg