Навярно всеки човек има своята представа за живота, който иска да живее, и може би в немалко от случаите се смирява над нейната невъзможност. Представете си, например, да сте кинорежисьор у нас и да искате да покажете лицето на същия този живот. Дали ще се впуснете в търсене на идеята за човешката душа, ще я изследвате ли, ще искате ли да я разберете? Ще поставите ли лупа над особеностите в отделния човек, за да откриете смисъла във взаимоотношенията му с хората? Ще се оглеждате ли за някакъв емоционален финал, например личен акт, какъвто е прошката, или пък просто ще оставите нещата и възможностите, ако има такива, да се случват?
Дебютният игрален филм на Светослав Драганов тръгна по кината и вече говори за живота точно на един такъв кинорежисьор и макар да няма идеята да налага представи, някак ни напомня, че винаги имаме такива. За всичко и най-вече за собствения ни свят и мястото ни в него.
"Смирен" разказва за 40-годишния Васил, който влага цялата си енергия във филма, който снима – този сега, този преди това, този, който предстои… Недостигнал успеха, за който мечтае, документалният режисьор загърбва семейството си, за да разкаже за скъсаната връзка между монах и неговата майка и да даде външен образ на личното. Изпаднал в криза, която се разиграва пред очите на зрителите, Васил ни прави съпричастни към една честна история. Тя стъпва на границата на игралното и документалното кино и превръща сюжета в интересен за гледане.
Светослав Драганов се надсмива над себе си с този филм. В професионален план той се възприема като честен хроникьор, който заснема драматургията, написана от живота. С игралния си киноразказ обаче режисьорът влиза в ролята на драматурга. Пътят на филма е дълъг, но и някак забавен, смята Драганов.
Христо Петков влиза в ролята на Васил – алтер егото на Светослав Драганов. Той си партнира с Мирослава Гоговска, Сашка Братанова, Мария Статулова и Борис Луканов. Дебют във филма прави Атанас Бачорски, който не е професионален актьор, но има нужното за киното присъствие на екрана.
На миналогодишния София филм фест "Смирен" получи Специалната награда на журито, а след това и отличието за дебют на наградите на СБФД "Васил Гендов".
Като документалист, Светослав Драганов има сетивата да разглежда в детайли обикновения човек. Нещо, което всъщност успява да постигне и с игралния си дебют. Той е на мнение, че "Смирен" е един филм за човешките взаимоотношения, в който именно човекът, с неговите характерни черти и нрави, е във фокуса на историята.
Може ли истината да бъде на ръба и как се създава неочакваното в игралното кино – Светослав Драганов разказва в звуковия файл.
"Смирен" е копродукция на България и Румъния. Филмът е в кината и тръгва на турне из страната благодарение на NO BLINK | film.
Снимка – NO BLINK | film"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg