Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Димитър Платов

Снимка: личен архив

Той е студент в специалност "Финанси" в Нов български университет, на 25 години е, запален е не просто по науката, но и любопитен как наученото може да се приложи в практиката и как може да продължи да се надгражда. Димитър Платов наскоро получи почетен диплом за отлично представяне в конкурса за млад мениджър на фондация "Еврика". Мотивите за връчване на отличието са – за създаване и развитие на сериозен бизнес въз основа на традиционни за българите вкусове и природни ресурси; за решителността, гъвкавостта и постигнатите резултати в производствената дейност и реализация на продуктите. А в същото време Димитър Платов казва, че се учил как се прави бизнес в движение и опитът е един от най-добрите учители.

"Ако трябва да съм честен, въобще не съм очаквал това отличие", казва той. Признава си, че му е интересна тази сфера на работа – производството на безалкохолни напитки, има и интерес към натуралните продукти, а семейството му дълго време е гледало пчели, преди да се захванат професионално с производството на напитки.

"След 10 години се виждам, надявам се, с малко по-спокойно ежедневие, постигнал целите, които съм си поставил към ден-днешен, и да бъда здрав най-вече" казва той и обяснява, че за него балансът е ключов за успеха.

Според Димитър Платов все повече потребителите днес започват да внимават за качествата на продуктите, които използват, все повече хора днес четат етикетите и съдържанието, изписано с дребен шрифт. Според него тази индустрия на еко и биопродуктите ще продължи да се развива, защото за все повече хора здравословният живот става важен. Той самият се опитва да пази баланс – да редува работата, заниманията в университета с онези неща, които му носят удоволствие и усещане за спокойствие и смисъл.

Питам Димитър Платов как оценява бизнес средата у нас в момента – какви са възможностите да се надгражда, да се развива бизнесът, какви са предизвикателствата, които стоят пред един млад човек. А той се усмихва и казва, че средата е меко казано трудна. "Има перипетии, но се преодоляват. В последно време доста по-лесно започват да се случват нещата", обяснява Димитър и пак повтаря, че опитът е един от най-важните му учители.

"Ти можеш да си учил нещо, можеш много да знаеш на теория как е, но докато не го видиш на практика, няма как да си сигурен, че това работи", казва той.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е основател на Международната олимпиада по математика

Най-добрите български ученици по математика спечелиха 5 медала от най-престижното състезание по математика в света за годината, 65-ата Международна олимпиада.  "Това е най-старото математическо състезание в света и служи като пример за съставяне на всички състезания, като България е една от основателките на тази олимпиада, тъй като заедно..

публикувано на 04.08.24 в 09:45

Габровската техническа гимназия

Професионалната техническа гимназия в Габрово е създадена през 1893 г. първо като кожарско училище с името на д-р Никола Василиади, на чието щедро дарение дължи съществуването си. Никола Василиади е роден в Букурещ, където семейството му се е преселило около началото на XIX век след опожаряването на Габрово и в търсене на сигурност и поминък...

публикувано на 03.08.24 в 12:15
Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на..

публикувано на 02.08.24 в 14:10
доц. Катя Михайлова

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България...

публикувано на 02.08.24 в 11:18

Разказ за Алиолувата къща в Казанлък

Алиолувата къща в Казанлък е паметник на културата и своеобразен културен център, в който сега, в разгара на лятото, текат театрални репетиции. Тя е построена в средата на 19 век от български майстори за богат турски бей, а днес се приема, че Алиолувата къща е една от най-интересните къщи в града и е обявена за паметник на културата с местно значение...

публикувано на 02.08.24 в 08:05