Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ахимса: Ненасилието" – български художници и скулптори срещу агресията

В галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници се представя една знаменателна изложба с посвещение: "Ахимса: Ненасилието", като своеобразно надграждане на предишния проект: "Махатма Ганди: "Сила на истината".


Настоящата експозиция е инициирана от скулптура Емил Попов, от Станислав Памукчиев и индолога Йорданка Боянова, като нейният тематичен фокус върху ахимса, ненасилието – е основният житейски принцип във философията и делата на Махатма Ганди. В изложбата участват една прецизна селекция от български художници от различни поколения, сред които на централно място е творба на Борис Георгиев, чиято житейска съдба е особено свързана с Индия, както и Павел Койчев, Надежда Кутев, Иван Русев, Кирил Мескин, Любен Генов и общо близо 40 артисти.


Организатори на изложбата "Ахимса: Ненасилието" са Съюза на българските художници, Индологическата фондация "Изток - Запад" с подкрепата на посолството на Република Индия в София. На изложбата бе валидирана и пощенска марка с облика на Махатма Ганди, дело на Стоян Дечев, участник в експозицията.

В звуковия файл чуйте представянето на тази много интересна и особено съпричастна към днешните бурни събития по света колекция от проф. Станислав Памукчиев.


Към тези думи се присъединява и другият организатор на изложбата проф. Емил Попов.



Снимки: Антонио Георгиев-Хаджихристов, Гергина Дворецка

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38

Литература и радио: Бъдни вечер с Иван Вазов и Гинка Станчева

В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни вечер и Коледа през годините. Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР Архивите на Българското национално радио пазят духа на празниците, а ние се потопихме в тях, за да усетим..

обновено на 23.12.24 в 12:04

Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР

Предвкусваме празниците с Архивния фонд на БНР, който ни отвежда в различни краища на България, за да разберем как българите са посрещали Бъдни вечер и Коледа през годините. Народната певица Кремена Станчева разказва за коледните традиции в Шопския край през 2009 година. В неизвестна година от ХХ в. Златка Дойнова говори за посрещането на..

публикувано на 23.12.24 в 10:30

Рецептата за боб по манастирски – от магерницата на Гигинския манастир

В навечерието на Коледа и Бъдни вечер в "Нашият ден" о. Адриан – магер от Гигинския манастир разкрива рецептата за истинския боб по манастирски. Отец Адриан обръща внимание, че на Рождество в манастира е строг пост, защото такава е християнската традиция . Нечетният брой ястия на рождественската трапеза, който ние спазваме, е по-скоро..

публикувано на 23.12.24 в 10:14