Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ахимса: Ненасилието" – български художници и скулптори срещу агресията

В галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници се представя една знаменателна изложба с посвещение: "Ахимса: Ненасилието", като своеобразно надграждане на предишния проект: "Махатма Ганди: "Сила на истината".


Настоящата експозиция е инициирана от скулптура Емил Попов, от Станислав Памукчиев и индолога Йорданка Боянова, като нейният тематичен фокус върху ахимса, ненасилието – е основният житейски принцип във философията и делата на Махатма Ганди. В изложбата участват една прецизна селекция от български художници от различни поколения, сред които на централно място е творба на Борис Георгиев, чиято житейска съдба е особено свързана с Индия, както и Павел Койчев, Надежда Кутев, Иван Русев, Кирил Мескин, Любен Генов и общо близо 40 артисти.


Организатори на изложбата "Ахимса: Ненасилието" са Съюза на българските художници, Индологическата фондация "Изток - Запад" с подкрепата на посолството на Република Индия в София. На изложбата бе валидирана и пощенска марка с облика на Махатма Ганди, дело на Стоян Дечев, участник в експозицията.

В звуковия файл чуйте представянето на тази много интересна и особено съпричастна към днешните бурни събития по света колекция от проф. Станислав Памукчиев.


Към тези думи се присъединява и другият организатор на изложбата проф. Емил Попов.



Снимки: Антонио Георгиев-Хаджихристов, Гергина Дворецка

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10