Театрален музей на първия професионален български театър отваря врати в Драматичния театър "Николай Масалитинов" – Пловдив. Музеят е дългогодишна мечта на ръководството на театъра – да се опита да събере и подреди паметта за над 140-годишната история на театралното дело в града.
Експонатите ще бъдат изложени в бившата "Огледална зала", която през 90-те години на миналия век е била една от сцените на театъра.
Там посетителите ще имат възможност да се запознаят с архивни материали – снимки, документи, афиши, театрални програми, текстове на поставяни пиеси, както и с различни вещи, запазили спомена за ярки личности и събития в богатата история на театъра.
Един от най-интересните експонати в музея е куфарчето с гримове на актьора Георги Пенев.
"То пази това усещане за театралност. Нищо не е променено, нищо не сме пипали в него и човек, като го види, някак се изпълва с друго усещане за актьорската професия и за онова превъплъщение, през което актьорът преминава", разказа в "Артефир" театроведът Катерина Георгиева, експерт "Театрална памет" в Пловдивския театър.
Намеренията на екипа са да използва на следващ етап и възможностите на съвременните технологии, като със средствата на виртуалната реалност и с помощта на VR очила посетителите ще могат да правят виртуална разходка из първия професионален театър.
Официалното откриване на Театралния музей е на 16 февруари от 18 часа във фоайето на Пловдивския театър.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БГНЕС
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg