Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апостолът и неговите идеи във времето

Васил Левски – 150 години безсмъртие

Левски и петте чука на новата българска история

Заветите, идеите, митологиите, политиките и успехите на Васил Левски се обсъждат в това издание на "Гласът на времето" с Тони Николов – журналист и философ, Захари Карабашлиев – писател, драматург, главен редактор на изд. "Сиела", и Андрей Захариев – журналист, документалист, водещ на "История.бг" по БНТ 1.

Разговор за Левски  и “необузданата фантазия, която придобива плът”. “Левски е голямата идея, която пробужда”.

Тони Николов споделя, че много харесва тезата на Стоян Заимов за петте брънки на новата българска история: “Първата е заверата и там е Левски. Втората е въстанието. Третата е кръвта и погромът. Четвъртата е дипломатическият отговор отвън. Петата е войната и освобождението. Всичко това са чуковете, казва Заимов, наковалнята е свободата, а материалът е раята, която трябва да се пробуди. Е, Левски е първият чук, този, който най-силно удря и най-силно ехти след него."

Според Захари Карабашлиев Левски е една изключително силна митологема. “Той може да бъде разглеждан като архетипен образ, който сякаш е написан, измислен. Но неговият живот е живян в плът и кръв. Но Левски, като политическа фигура, е един от първите демократи. Той създава политическа структура, която преди това е създадена, например, в САЩ – т.нар. "grassroots" – от корените. Това, което прави с неговите комитети – селце по селце, паланка по паланка, град по град – е да създаде мрежа, която е достатъчно демократична. Какво повече имаме да откриваме като политическо строителство? Ако за 9 години имаше структура, която да прави това, което е правил Левски – досега нямаше да имаме подобна политическа реалност."

Андрей Захариев припомня фигурата на Иван Касабов, който финансира първите две обиколки на Левски и пирамидалната организация, в която "ти излизаш сам, така че на определените нива никой да не знае за тези над него. Това е завера на организацията, която трябва да има стройна структура. Левски може да бъде разположен в контекста на европейските либерално-демократични идеи. И понеже някои наши националисти се съмняват в европейската идея, според мен Левски щеше да отвори вратата и да ги запита: “Не ви ли срам!?” “Добре че днес България е достойна и равностойна с другите европейски народи” – обобщават накрая заедно събеседниците.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимки – РИМ Карлово

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04