На 20 февруари светът отбелязва Деня на социалната справедливост. Денят е обявен за такъв на 27 ноември 2007 г., от Генералната асамблея на Организациите на обединените нации. На този ден международната общност насочва своето внимание към социалната справедливост и начините за превръщането й в една от непреходните ценности на развитието в глобален план.
Световният ден на социалната справедливост носи специално послание, в което се съдържа важна част от мисията на Министерството на труда и социалната политика. То стои във фокуса на политиките за повишаване на благосъстоянието на българските граждани, чрез осигуряване на пълноценното и равнопоставеното им участие в обществения живот. Този призив е водещ в усилията да бъде гарантирано справедливо разпределение на резултатите от икономическия и социален напредък.
“Вече близо 15 години човечеството отбелязва този Ден на социалната справедливост и не може да се каже, че сме я приближили през последните години. През последната година сякаш сме се отдалечили от състоянието на социална справедливост“, казва в ефира на “Нашият ден“ Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социална политика и бивш министър на труда и социалните грижи.
Според него в основата на постигането на тази социална справедливост не стоят само някакви празни лозунги. До философията за социалната справедливост се стигна на базата и на световната глобализация. Всичко, което става покрай нас, показа колко сме свързани и колко са взаимозависими.
Той посочи, че в живота на всеки един от нас трябва да има набор от стандарти за живот, които правят едно общество справедливо: правото на здраве, на образование, на приличната работа, на подходяща храна, правото на подходящо жилище и на персонална сигурност.
“Проблемът за социалната справедливост е проблемът как живеем заедно и по какъв начин утвърждаваме собственото си достойнство и зачитаме това на другия. “, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Огнян Касабов.
Според доц. Касабов чисто исторически днешният ден е въведен във времето на Световната икономическа криза, но след години на глобализация и на отдръпване на развитите държави от тяхната социална функция.
“Социалната справедливост е идеал, към който наистина се стремим – когато живеем заедно, да живеем по-добре. Създаваме норми и правила, които да правят по-справедлив живота ни заедно и съвместно.
От друга страна, има икономика, които има обективни показатели, има глобализация и там законите на пазара вероятно седят малко по-различно“, казва в ефира на “Нашият ден“ проф. Нели Петрова, председател на УС на Института по социални дейности и практики.
Според нея това, което липсва у нас като усещане за справедливост, е свързано с правото на труд.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg