Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с едно от най-новите си представления "Седем стъпки на любовта". Спектакълът е вдъхновен от древната персийска приказка за Калаф и Турандот, а сценичната версия и режисурата са на Елена Панайотова.
"Седем стъпки на любовта" е история за пътя на персийския принц Калаф към любовта. Той е принуден да се крие в изгнание и след много приключения стига до Китай. Там се влюбва в императорската дъщеря, принцеса Турандот, но за да се ожени за нея, трябва да отговори на гатанките ѝ. Ако не успее да отговори на гатанките, следва да бъде обезглавен.
В спектакъла се преплитат теми за емигрантството, пътя на младия човек към съзряването, пътя към себе си и срещата с първата любов. Защото човек открива любовта само когато е готов за нея. Ако не си готов, тя може и да те подмине, казва за постановката Елена Панайотова.
В представлението участват актьорите от най-младото попълнение в трупата на театъра: Антония Кундакова (в ролята на Турандот), Мартин Петков (Калаф), Благица Стоименова, Любомира Стефанова, Радослав Радев, Теодор Кисьов и Тодор Кирилов, които изпълняват по няколко роли – на мъдреци, принцове, бащи, магьосници, разбойници...
"Представлението е много игрово и мисля, че актьорите много се забавляват. Всеки от тях играе между 5 и 7 роли. Посоката беше да намерим една нова форма, с много чувство за хумор".
Сценографията е дело на Юлиана Войкова-Найман, композитор – Николай Иванов ("Oм"), хореограф – Яница Атанасова.
Спектакълът ще се играе на 22 февруари на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев".
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg