В новата си книга "Ромските жени на Холокоста" проф. д-р Христо Кючуков разказва историите на 20 ромски жени от различни европейски държави, които са спасявали еврейски и ромски деца по времето на Втората световна война.
"Книгата е сбор от биографии на жени от различни европейски държави, които по време на Втората световна война са спасявали роми и евреи от концентрационните лагери“, казва в "Нашият ден“ проф. д-р Христо Кючуков.
Книгата е ценна с това, че съдържа анализ на поведението на ромската жена по време на войната и какъв е нейният принос за подпомагане и спасяване на човешки животи. Ромката е представена като героиня и спасителка, хуманна и човечна, рискувайки собствения си живот.
Една от историите е на Алфреда Марковска от Полша. Тя успява да спаси 50 ромски и еврейски деца. Едва 16-годишна, тя е работила на жп гара, през която се минавали влаковете, пътуващи към Аушвиц. Когато влаковете, пълни с хора, са престоявали през нощта на тази гара, тя е обикаляла вагоните и е търсила малки бебета и деца, които е можела да спаси.
Книгата ще оживее и в театрално представление под режисурата на ромската актриса Наталия Цекова. А монолозите са дело на Мария Касимова - Моасе.
Чуйте повече в звуковия файл.Снимка – Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе"
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg