Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частен случай:

Защо все още не е премахнат неузаконим строеж на столичния бул. "Пушкин"?

До какво може да доведе бездействието на хората и на институциите? Защо все още не е премахнат несъответстващ на нормите за безопасност и неузаконим строеж на бул. "Пушкин" № 8 – Община Витоша? Сградата е включена в десятката на най-опасните сгради в столицата. Сагата продължава повече от 20 години... 

От 13 май 2022 г. досега нищо съществено не се е случила – сградата, за която има заповед от ДНСК от 16 юни 1999 г. да бъде премахната, все още е на мястото си.

Гости на предаването "Законът и Темида" са Диана Панова и Ярмила Ерменкова от София. Диана Панова припомни историята:

"Сагата започна 1993 г., когато един от съсобствениците (адв. Божидар Игнатов) започна строеж без нашето съгласие, без строителни книжа и без разрешение. Има решение от 2015 г. на официална институция – не че нещо се е променило... Още след започването на строежа ние подадохме сигнал до Общината, че се случва нещо нередно, което е против волята ни. Но едва три години по-късно Общината издаде заповед, която той веднага обжалва. Поради липсващи реквизити на заповедта Общината загуби делото. През 1999 г. на 16 юни ДНСК издаде втора заповед за премахване на строежа, тъй като той не отговаря на никакви архитектурни изисквания и е в разрез с всякакви правила. Адв. Божидар Игнатов обжалва и тази заповед, в резултат на което започнаха едни безкрайни дела – от 1999-а до 2015-а. Накрая това приключи с решение на 7-членен състав на Върховния административен съд, който остави в сила заповедта и постанови тя да бъде изпълнена. Но 8 години по-късно това не се е случило. А къщата е опасна и на оживено място..."

Инж. Лиляна Петрова – началник на ДНСК през 2022 г. – разказва, че през 2015 г., когато е имало договор за принудително премахване, фирмата се е отказала, започнали са отново процедура за търсене на нова фирма, и към 13 май 2022 г. няма фирма, която да желае да извърши принудителното премахване

Непосредствено след предаването "Законът и Темида" от 13 май 2022 г. около обекта се появява червена лента. По-късно тя изчезва...

Кметът на Район Витоша инж. Теодор Петков коментира дългогодишната сага:

"Последното, което се е случило, е влизането в сила на решението на съда от 2016 г., което потвърждава заповедта на ДНСК за премахването на сградата. Колежката от ДНСК трябва да кажа кога ще може да бъде съборена. Районната администрация обезопасява с поставяне на червени ленти, но веднага след това недобросъвестни граждани ги премахват."

В предаването се включи и новият началник на ДНСК арх. Деляна Панайотова:

"Към настоящия момент е изготвена обществена поръчка, на етап сме, на който очакваме финансиране. Аз съм убедена, че когато се приеме бюджетът, тези пари ще бъдат планирани и осигурени за основната дейност на нашата дирекция. От миналата година имаме предписание към Община Витоша да обезопасят строежа, което е техните правомощия. Обществената поръчка е готова по обособени позиции, там са включени и много други обекти, така че се надявам, че достатъчно фирми ще имат интерес при осигурено финансиране да вземат участие в поръчката и съответно да се избере фирма извършител."

Адв. Захари Генов също коментира, че няма правна възможност да бъде санкциониран този, който маха лентите, поставени Общината за обезопасяване. "Законът дава възможност за санкции само когато става дума за запечатвания на един недвижим имот от частен или държавен съдебен изпълнител, ако някое лице самоуправно премахне тези запечатвания. Поставянето на тези червени ленти около сградата от страна на Общината е едно много несигурно и пожелателно действие. Не е скрепено с някаква санкция, за да се счита, че има твърдо намерение Общината наистина да противодейства при едно такова влизане." От друга страна, Общината има само тези правомощия.

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15