Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усмивки от старите радиоленти

Разказвачът Ясен Антов

Започваме със загадка: този път в "Усмивки от старите радиоленти" си припомняме един популярен радиоглас, един неуморен пътешественик и сладкодумен разказвач. Който по-отдавна следи предаванията на "Хумор и сатира", веднага ще се досети, че става дума за Ясен Антов.

Той бе богато надарен с умението да разказва, не просто да чете, не просто да информира, а да разказва естествено и увлекателно, независимо дали ставаше дума за измислени от него истории, или за видяно, чуто и преживяно. Нещо повече, Ясен Антов умееше да разказва както пишейки, така и говорейки. Неслучайно неговата първа книга с пътеписи, излязлата през 1975 г. "Накъдето ми видят очите", през 2000 г. в допитването във връзка със 150-годишнината на Иван Вазов бе определена за българския пътепис на ХХ век. Едноименното му радиопредаване, което под една или друга форма звучеше десетилетия наред в радиоефира, също бе изключително популярно.

В друго издание на "Усмивки от старите радиоленти" припомнихме различни страни от творчеството на Ясен Антов, а този път ще слушаме разказите на Ясен Антов за пътешествия. Ще се насочим на юг, към Гърция, после ще отидем далеч на север, в Швеция, откъдето пък ще направим гигантски скок навръх Хималаите. Това пък ни подсеща за друга книга с пътеписи на Ясен Антов, тя е от 1993 г. – "С чадър и пижама из Хималаите". Какво заглавие само, как да не я прочете човек! Ако я намерите при букинистите, особено ако намерите и другите му книги, няма да съжалявате.

В предаването ще чуем и още нещо, не по-малко интересно – два кратки откъса от предаването "Авторът и неговата публика", в които Ясен Антов описва себе си с отстранение и разкрива тайната на хубавия разказ. 

Чуйте в аванс тази тайна, а цялото предаване "Усмивки от старите радиоленти", посветено на този пътешественик и разказвач, можете да слушате в неделя от 19.00 часа.

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20