Уъркшоп фестивал "Поезия на движението" започва след броени дни в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Фестивалът е инициатива на фондация "Ден Гри" в сферата на театралните алтернативи и дава възможност на актьори и танцьори да се запознаят с изтъкнати творци в сферата на физическия театър от три континента, които ще бъдат представени в София за първи път.
Първото издание "Поезия на движението" е посветено на физическия театър по системата на френския театрален педагог Жак Льокок, който е сред най-влиятелните обучители в сферата на физическия театър. Неговата мисъл "Тялото знае неща, за които умът не знае" ще бъде мото на заниманията с водещ Йенс Якоб де Пласе.
Де Пласе е датски театрален педагог, режисьор и актьор. Специализирал е театър в Копенхаген и завършва "Междукултурен театър и образование" в Академията за изкуства в Утрехт, Холандия. Гост лектор и водещ ателиета по физически театър и театър на маската в Холандия, Германия, Дания, Австрия и Чехия.
Член е на международната програма "Артисти за деца", осъществена в България и Кения, в която води ежегодни творчески обучения по "Театър на маската".
Програмата "Артисти за деца" (2002-2016) е ръководена от режисьорката Елена Панайотова и вдъхновява сюжета на филма "Майка", който от януари е по екраните в цялата страна. Йенс Якоб е част от творческия екип на програмата от самото ѝ създаване, уточняват организаторите.
Творческото ателие, водено от Йенс Якоб де Пласе, ще продължи от 8 до 14 март.
Последният ден ще завърши с демонстрация пред публика.
Театралният форум се осъществява с подкрепата на Националния фонд "Култура" по програма за възстановяване и развитие на частни културни организации.
Подробности за новата театрална инициатива и как можете да се включите за участие в нея, разказа в "Артефир" режисьорката Елена Панайотова.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg