Център за енергийна ефективност отвори врати преди ден в столицата. Създаването му е по предложение на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова и кмета на район "Слатина“ Георги Илиев.
"Както знаете, по Националния план за възстановяване и устойчивост се предоставя възможност за 100% безвъзмездно финансиране на мерки за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради."
Това заяви в интервю за БНР Венера Милова, секретар на Столична община.
Тя допълва, че центърът се открива по примера на Реформа 5 по Плана за възстановяване и устойчивост, който е на национално ниво, но понеже неговата дейност се очаква да стартира в края на тази година, а ние нямаме такова време, решихме да го открием на местно ниво.
Експертите в центъра ще предоставят информация за изискванията за кандидатстване, техническа помощ да попълване на заявления, справки и необходими документи, издавани или съхранявани от съответните райони, направление "Архитектура и градоустройство", както и ще съдействат за подготвяне на документи за регистрация на сдружения на собствениците на сгради.
Секретарят на Столична община отбелязва, че вече шестима експерти работят, но при нужда и необходимост техният брой може да бъде увеличен на ротационен принцип. Тя уточни, че работното време е от 12.30 ч. до 19.30 ч.
На страницата на Столична община има специална рубрика за Центъра за енергийна ефективност, където гражданите могат да намерят необходимата информация. В допълнение те могат да изпращат запитвания на електронната поща, както и да се обърнат към експертите на посочения телефон.
Центърът за енергийна ефективност се намира на ъгъла на ул. "Съединение“ и ул. "22 септември“. От Столична община уточняват, че в него не се подават документи – това се прави по райони.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg