Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От мемоара до мемето

Дискусията в "Гласът на времето" е посветена на разнообразните интерпретации на обществената памет. Много хора пишат спомени или се ровят в архивите и създават съответните произведения, касаещи важни исторически събития или фигури. Други хора не са съгласни с разказаното, опровергават го или направо гневно го атакуват. А днес вече е достатъчно да пуснеш в социалните мрежи т. нар "меме", за да се задейства понякога този мимолетен и често ироничен знак като трансформатор на общественото настроение.

Разговорът е с автора на противоречиви книги като "Третият разстрел" и "Записки на слугата" – писателя Марин Георгиев, току-що издал мемоарните записки "Камъчета под езика", с д-р Петър Айолов, главен асистент във Факултета по журналистика и масова комуникация в СУ "Св. Климент Охридски", автор на книгата "Производство на несъгласие", и с д-р Азис Таш, преподавател в НБУ и  Университета "Сабанджъ" – Истанбул.

Марин Георгиев разказва за новата си книга със спомени, а и за приноса на такива автори като Софроний Врачански, Захарий Стоянов, Иван Вазов и много други за колективната българска памет. Според него трябва да си готов да получиш много упреци и несъгласия, ако си тръгнал да разказваш своя вариант на истината. 

Според Петър Айолов пък мемът и мемето са съвременният начин да опростиш комуникацията и да направиш знака общовалиден, дори без да използваш език понякога. 

Азис Таш разказва за дневниковите записи на своя дядо Шакир и за един от мотивите да оставиш писани спомени за тези след теб – да споделиш своя опит, с цел да облекчиш живота им. Говори и за писателя Ахмед Хилми Филибелията, оставил езотерично наследство на турски език, и живял някога в Пловдив.

Мемоаристиката – от такива имена като Жан-Жак Русо, Ларошфуко, Уинстън Чърчил, Шарл дьо Гол, маршал Жуков – та до наши дни, е начин цивилизацията да огледа себе си в огледалото на преживяното, дори когато видяното не е много красиво – такъв общ извод може да се извади от изреченото в дискусията. 


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

публикувано на 21.11.24 в 07:50

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Aerowaves in Sofia 2024 среща публиката с най-впечатляващото от света на съвременния танц

За трета поредна година "Сцена Дерида" е домакин на Международния фестивал за съвременен танц Aerowaves in Sofia. До 29 ноември той ще представи някои от най-впечатляващите представления от европейската и световна сцена, създадени в последно време. Всяка година артисти от различни краища на Европа кандидатстват за включване в ТОП 20 на Aerowaves..

публикувано на 20.11.24 в 15:50