Многобройните книги, статии, сайтове и социални форуми, посветени на съвременното родителство и най-вече на майчинството, освен че могат да докарат пристъпи на чувство за вина у простосмъртните, свидетелстват за особеното обществено внимание към ролята на майката за цялостното оформяне и изграждане на младата личност и залог за щастливото бъдеще на човечеството.
На този фон особено интересно е да се опитаме да си представим какъв е бил идеалът за майка през далечното загадъчно Средновековие. Както можем да се досетим, достигналите до нас текстове са твърде пестеливи по отношение на майчинството и детството.
Един специфичен набор от текстове обаче хвърля известна светлина върху реалността и опитите тя да бъде регулирана. Става въпрос за така наречените „пенитенциали“ или канонично-правни сборници, в които са описани греховете на хората и изкупленията, чрез които те да се поправят. Друг източник са апокрифните съчинения, които допълват библейския разказ с подробни и вълнуващи за средновековния човек истории.
Доц. Десислава Найденова от Кирило-Методиевския научен център при БАН изследва средновековната славянска правна литература, в която се изреждат тежки грехове, свързани с майчинството, като пиенето на отвари за предотвратяване на бременността или помятане, отбиване на кърмачето чрез намазване на гърдите с горчив сок, неполагане на грижи за невръстните рожби или за задомяване на порасналите и т.н.
Чуйте повече в звуковия файл.
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..
Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
Премиерният спектакъл "Празен град" очаква първата си среща с публиката в независимото пространство за култура Yalta Art Room в София. Постановката е на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg