Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората от община Сливница искат автобусен превоз до населените си места

Снимка: balkanec.bg

Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с. Драготинци, която миналата седмица е пътувала на стоп, за да вземе пенсията си от град Сливница. Подобно е положението на всички жители от селата, прилежащи към община Сливница, които трябва да пътуват до града с цел извършване на финансови операции, получаване на медицинско обслужване, достъп до аптека и т.н.

Защо транспортът по маршрута между Сливница, с. Гълъбовци, с. Гургулят, с. Ракита и Брезник бе спрян, как фирмата превозвач на Община Сливница изпълнява договора си и какво предстои от тук нататък за жителите в района – отговарят протестиращият Александър Маринов и Герасим Герасимов, управител на превозващата фирма.

Вече четвърта година транспорт в селата Гълъбовци, Гургулят и Ракита липсва. На заседание в Община Сливница фирмата изпълнител е обявила, че няма да изпълнява тези селски райони, за които, по данни на протестиращите, получава субсидия 65 хил. лв. на всяко тримесечие – това разказва в ефира на предаването Александър Маринов.

Фирмата, която осъществява превоза във вътрешноселските райони по маршрута София – Сливница, не е сменяна от много години и конкурс не е провеждан на територията на общината, заявява Маринов.  

Герасим Герасимов, управител на фирмата превозвач, заявява, че сумата 65 хил. лв. е "измислена", като реалната тримесечна субсидия за изпълнение на междуселския транспорт възлиза на 21 хил. лв.

Герасимов е спрял автобусите, защото се е обидил от хорското недоволство. Транспортната фирма работи на загуба в този район и е подала заявление за предсрочно прекратяване на договора с Община Сливница. 500 км на ден е дължината на цялата транспортна схема на Сливница, като най-скъпо излиза осигуряването на трима шофьори.

След преговори с кмета на общината е взето решение договорът все пак да бъде изпълнен до 16 декември, като автобуси до с. Ракита ще има, казва Герасимов, който определя гражданската стачка като "мижава" и е категоричен, че не тя е причината за възобновяването на междуселския транспорт.  

Маринов, от своя страна, заявява, че е в процес на преговори със зам.-кмета по транспорта на Община София за пускане на вътрешноградска линия.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30

Ученето може да е лесно за децата със специални образователни потребности

Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..

публикувано на 24.02.25 в 10:27
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25

"Традиции от Родопите" – представление в подкрепа на достъпна образователна среда

Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..

обновено на 24.02.25 в 10:02