В рамките на няколко дни американската банкова система преживя няколко сериозни сътресения. Фалитът на фoĸycиpaния въpxy cтapтиpaщи фиpми ĸpeдитop Ѕіlісоn Vаllеу Ваnk (ЅVВ), както и последвалото затваряне на Ѕіgnаturе Ваnk, бaзиpaнaтa в Hю Йopĸ, в чиeтo пopтфoлиo ca главно ĸpиптoвaлyти, вече дава отражение върху развитието на технологичния бизнес, както и банковата система в Европа. Швейцарската Credit Suisse взе решение "да засили превантивно своята ликвидност", като заеме средствата от Швейцарската централна банка под формата на краткосрочно ликвидно улеснение.
"Предисторията на фалита на Ѕіlісоn Vаllеу Ваnk е хубаво да се знае. Това, което се оказа, че в самата банка са били допускани много класически грешки. Оказа се, че самата банка е щяла да бъде разследвана от властите в САЩ още преди обявяването на фалита за такива регулаторни пропуски."
Това казва в интервю за БНР Георги Сиджимков, партньор в коинвестиционния фонд Sofia Angels Venture.
Той допълва, че банката по един определен начин е управлявала своите активи и задължения. Като активите в случая са депозитите на високотехнологичните компании, които възлизат на около 170 млрд. долара. Допускането на грешки в тази банка не е систематичен риск, както беше през 2007-2008 г., когато всички банки по света отпускаха заеми ипотечни кредити за хора, които не можеха да ги изплащат.
JP Morgan: Поглъщането на Credit Suisse от UBS е най-вероятният сценарий
Credit Suisse ще получи заем от Швейцарската централна банка в размер до 50 млрд. франка
"Капиталите, които бяха на разположение на технологичните компании да началото на миналата година, когато Федералният резерв започна да увеличава лихвите, което е първопричината за падението на ЅVВ, бяха твърде много. Технологичните компании, целият технологичен сектор получи много капитали и резултатът от това, че оценките на младите компании бяха изключително раздути“, посочва икономистът.
Според него предлагането на капитали към технологични компании ще намалее драстично, но няма да го спре. Екосистемата в САЩ и по света разбира, че новото технологично обновление винаги води до икономически растеж.
Аналитиците разглеждат волатилността на даден пазар, идекса и спецификата на ценните книжа. А това помага за по-добра оценка на риска.
"Тази волатилност е породена от това, че инфлацията скочи доста рязко. Миналата година Федералният резерв започна доста рязко да увеличава лихвите и при такива резки макроикономически движения нещо се чупи“, посочва Георги Сиджимков.
Той коментира, че централните банки знаят негативите социални ефекти, които могат да се получат от това, че се поражда страх, че депозитите на хората не са застраховани. Правилото в САЩ е, че депозитите са застраховани до 250 000 долара. В Ѕіlісоn Vаllеу Ваnk ще бъдат изплатени всички депозити.
"В момента дискусията е дали да не се забави увеличението на лихвите, защото това увеличение води със себе едно отдръпване на ликвидност на финансовите пазари, което може да нарани още банки, от една страна. Но, от друга страна, процесът на инфлация си тече. И този процес трябва да бъде спрян, защото инфлацията вреди много на дребните вложители“, твърди експертът.
Технологичните компании
Инвестиционният фонд за рисков капитал, един от чиито партньори е Георги Сиджимков, оперира с 13 млн. евро. Фондът подкрепя технологични стартиращи компании на ранен етап на развитие.
Той споделя, че фондът подпомага компании на ранна фаза, които може би имат идея, някаква технологична разработка. Специално в нашия случай имат първи клиент. Говорим за много малки компании с екипи до 10 човека.
"Имаме около 8 компании в портфейла. Преди две години започнахме една концентрация в компании, които предлагат решения с изкуствен интелект“, казва още икономистът.
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg