Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водни съоръжения в етнографски музей “Етър“ или за другото лице на водата (видео)

Световният ден на водата се отбелязва ежегодно на 22 март. Денят на прясната вода е предложен на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. Целта му е да привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси.

На територията на музей “Етър“ се изпълнява мащабен проект по опазване, консервация и реставрация на част от водните съоръжения. В музея се намира единствената в България сбирка от технически съоръжения, задвижвани с водна сила и използвани през XVIII-XIX век. Тя съдържа 10 обекта и е една от най-богатите и добре организирани колекции сред европейските музеи на открито. 

“Очакваме посетителите през този сезон да видят водните съоръжения, които са гордост за музея. Те са след реставрация, започваме поетапно им пускане в действие. Те ще покажат другото лице на водата“, казва уредничката на Етнографския музей на открито “Етър“ Румяна Денчева.

По нейните думи тези съоръжения ще покажат лицето на работещата вода, защото Габрово, като един индустриален град, е живял от водата, която е създавала много блага като двигател.

Какво може да прави водата?

“Тя преде, нейната сила е впрегната да задвижва машинни станове в края на ХIХ век. Използвана е и като двигателна сила за стругове. Това могат да си го позволят планинските градове, защото тук водата е чиста и бистра има и много голям пад, именно тази сила се използва, за да могат да се задвижат водни колелета“, посочва още Денчева в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04