Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Различните значения на тишината

В това издание на "Гласът на времето" разглеждаме различните значения на тишината. Каква е естетиката на тишината и мълчанието? Как се мисли и преживява тишината във философията, в литературата и в историята, ще се запитаме заедно с проф. Иван Младенов, Институт за литература – БАН, и Силвия Борисова, доцент по естетика, ръководител на Секция "Култура, естетика, ценности" в Института по философия и социология – БАН.

Доц. Силвия Борисова споделя, че: "Първото нахлуване на тишината и мълчанието в изкуството представлява тъкмо този ярък и стремглав и сякаш наистина пророчески "предсмъртен" порив на авангардистите да взривят "вкаменените пластове на езика", академичните конвенции и симетрии на идеята за красиво; творбите да прекрачат отвъд себе си и през самите граници на "незаинтересованото съзерцание" от страна на техните възприематели – да ги "заинтересоват", да ги въведат издълбоко, нашироко в своя хетеротопен свят – там, където е спасена не просто идеята за човека и неговите ценности, а и за безкрайното саморазширение на субективността в негативното – възвишеното, ироничното, абсурдното/парадоксалното, вътрешните светове свръх всеки външен свят, в които няма социални норми, принуда и ограничения."

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Вълдобрев празнува имения си ден с концерт

Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..

публикувано на 27.12.24 в 14:45
Стефан Прохоров

Възможностите на настоящето са безкрайни, тези на миналото – изчерпани

На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...

публикувано на 27.12.24 в 14:23
Стефан Мавродиев

Играещият Стефан Мавродиев и животът – тази продънена каца

Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови. Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" , създадена в съавторство с Огнян Панов. "Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек...

публикувано на 27.12.24 в 13:31

Стефания Кочева: Любов да има

Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов", но е позната на зрителите и от телевизионния екран. Играе и в киното. Кръстена на дядо си – най-добрия човек, когото познава, Стефания харесва името си и смята, че ѝ носи късмет. Още от..

публикувано на 27.12.24 в 12:50

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40