Как младите могат да влияят на политическите и обществени процеси и кои са акцентите в обучителната програма "Лидери на промяната" 2023?
“Когато говорим за промяна в програмата “Лидери на промяната“, много държим да коментираме това, че промяната не спира. Ние имаме ангажимент да насочваме промяната според някакви ценности и обществени цели“.
Това каза в интервю за БНР Станислав Додов, обучител в програмата.
Според него лидерите категорично се изграждат:
“Не мога да си представя как те се раждат, дълбоко не вярвам в тази теза. Изграждат се, като започнем от детска възраст и минем през институциите, които възпитават и изграждат личността“.
По думите му нашето училище е доста консервативно и е изключение, ако позволява някакви форми на самоорганизация. Додов дава пример с други държави, в които училището е не по-малко консервативно, но съществуват начини за съчетаване на това консервативно устройство с методи за демократично участие и политическо образование на учениците.
Додов подчертава също, че важна промяна, която се е случила пред последните десет години, е поставянето на фокуса върху уменията. Започваме много повече да се ориентираме върху учебна програма, основана на ценностни:
“това, което предлагаме като обучителен подход в програмата е положено върху ценностна рамка. Разсъждаваме върху обществените и политическите процеси, в които младите хора участват, през ценностна призма“.
Кой може да участва в програмата?
“Това трябва да са млади хора на възраст между 19 и 35 години, които имат опит и понастоящем са част от организация, която не е в противоречие с ценностите, които организацията посочва. Участието им може да бъде и в неформална организация, може да бъде и в неправителствена организация или политическа партия“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.
Снимки: www.lead-change.info, Pixabay
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg