Сезонът 2022-2023 на съботните директни радиоматинета на "Метрополитън опера" продължава със спектакъл на музикалната драма "Тоска" на Джакомо Пучини. Прочутото сопрано Анджела Георгиу се завръща на сцената в Ню Йорк, за да се превъплъти в главната роля на певицата Флория Тоска. Към Георгиу се присъединяват тенорът Матю Поленцани, който дебютира в "Метрополитън" този сезон като любимия на Тоска, идеалистичния художник Марио Каварадоси, и баритонът Желко Лучич, който се превъплъщава в ролята на барон Скарпия, злокобния шеф на полицията, който иска да има Тоска само за себе си. Доминго Хиндоян дирижира пищните мелодии на Пучини в тази незабравима драма.
Мелодрамата на Пучини вълнува публиката повече от век след първото ѝ изпълнение в Рим през 1900 г. Критиците от своя страна смятат "Тоска" за творба с доста суров сюжет, директност и интензивност на музиката, както и драматични възможности и предизвикателства за изпълнителите в главните роли. Именно тези аспекти превръщат операта в едно от малкото емблематични произведения, присъстващи в обществото като образ и представа за оперното изкуство.
Популярността на "Тоска" е подсилена от превъзходния и вълнуващ драматичен размах, гъвкавата партитура с много мелодичност и театрална проницателност и не на последно място образът на главната героиня – роля изграждаща кариера на безброй оперни прими по света.
"Джаз+Дуенде" на 27 ноември започва с един от кубинските ни "кръстници", Роберто Фонсека и поредния му албум – "Голямото забавление". За да е още по-голямо, редуваме студийни записи с представянето му на живо в поредицата на АРТЕ "Летящите концерти". Живеещата между Франция и Испания кубинска челистка и вокалистка Ана-Карла Маса отново ни кани на..
Ето, че неусетно изминаха 5 години от последното гостуване на EYOT в България (това беше на общия 10-и рожден ден на групата и на "Аларма Пънк Джаз" през ноември 2018г.)… Междувременно през лятото на 2019г. квартетът изнесе и един по-специален концерт за нашенска публика в двора на Народния музей в Панчево (Сърбия, Войводина) в рамките на..
"Джаз+" на 2 2 ноември продължава да ви запознава с португалския фадо-джаз композитор и китарист Жулио Ресенде, вече след излизането на албума му за независимото немско издателство АСТ, от който слушаме 4 авторски композиции, свързани с африканските му предци. Премиерно звучи и пилотният сингъл "Под небето на Париж" на излезлия преди десет дни..
Тя отдава всичките си творчески сили на своя любим инструмент виолончелото. Повече от половин столетие живее и работи в Париж, но с активната си артистична натура и концертна дейност на най-престижните сцени тя смело може да се нарече "Гражданин на света" Нейното име е Емилия Барановска. Започнала заниманията си по музика с пиано на 4-годишна..
На 2 ноември в Двореца на изящните изкуства Bozar в Брюксел гостува реномираната Ротердамска филхармония, която под палката на младия финландец Тармо Пелтокоски изпълни творби на Бела Барток и Рихард Щраус. В същия ден Белгия бе връхлетяна от ураганната буря Киърън с множество проблеми в обществения транспорт. Въпреки лошото време, за моя голяма..
Опазването на недвижимото културно наследство в България среща различни предизвикателства и изисква използването на добри практики и специфични решения...
Петър Нанев, изпълнителен редактор на bTV Новините и дългогодишен репортер, гостува в "Мрежата", след като заедно с оператора Красимир Първанов бяха в..
"Катерина Медичи от Горно Усойно" на Людмила Андровска е сборник с 12 разказа, които вървят един след друг, сякаш са една история – един роман. Героите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg