Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Междупредметие" обединява хората и предметите

Сполучливото заглавие на авторския училищен проект говори много за целите, към които е насочен. Създава го екип от преподаватели в ЧСУ "Рьорих" в София – Ценка Кучева, Яна Кадреева и Александър Заралиев и гост-преподавателката Мариела Станчева.

Идеята е чрез обединяването на подходите, "инструментите" и езика на няколко науки – литература, философия, история и математика - да се обсъди една значима тема с морален и общочовешки характер. Така не просто се показва връзката между различните учебни предмети, но се осмисля процесът на търсене на отговори, информация, опит и знания, естествено се задвижват механизмите на личната мотивация, сътрудничеството и взаимното допълване.

Яна Кадреева, Александър Заралиев, Венета Гаврилова, Мариела Станчева и Ценка Кучева (отляво надясно)
Първото занятие е организирано около темата "Човекът – пътят към личното и общественото щастие", за основа на която служи едно от задължителните литературни произведения, неизменно и заслужено присъстващо в учебната програма и зрелостните изпити – "Песента на колелетата" от Йордан Йовков. Проведено е със сборна група от ученици от 8 до 12 клас. Протичането на заниманията и обсъждането на първите впечатления на преподавателите са силно мотивиращи за самите тях да търсят методическите модели, по които подобни занятия да станат редовна част от учебния процес.

Амбицията на екипа е да се създадат методически учебни материали, готови за възпроизвеждане на уроците във всички училища.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58
Рио де Жанейро

Рио де Жанейро е единственият град извън Европа, който е бил столица на европейска държава

Бразилия е толкова голяма, че е по-лесно да кажем с кои държави от Южна Америка не граничи, отколкото да изброим кои са ѝ съседки. Оказва се, че няма общо КПП единствено с Чили и с Еквадор. Нормално, като се има предвид, че е пета по площ в света, а по брой население е на шесто място със своите 208 милиона жители. Името си страната дължи на дървото..

публикувано на 21.08.24 в 15:45