Електоралната база на републиканците се консолидира зад Доналд Тръмп след явяването му в съд в Ню Йорк преди дни.
“В действителност става дума за арест по всички норми на законодателството в САЩ. По отношение на самото действие на ареста за мен това е сблъсък на либералното и консервативното в САЩ“.
Това каза пред БНР политологът Искрен Иванов.
Според него, ако се погледнем внимателно ще видим, че в действителност по време на своето управление като президент Тръмп е направил някои много сериозни грешки:
“той влоши докрай отношенията с Китай, отделно имаше много сериозни търкания с европейските съюзници. Но всичко това има и друга страна, и тя е, че либералното крило на САЩ има интерес на този етап фигурата на Тръмп да бъде опетнена, така че той да не се включи в президентската надпревара“.
“Ефектът обаче е обратен и той ще прерасне в една ПР спирала, която ще даде възможност на Тръмп по-скоро да засили позицията си“, казва още Иванов в ефира на “Нашият ден“.
Срещата на Урсула фон дер Лайен и Макрон в Пекин...
Според него тази среща има два ключови акцента – първият е опитът на европейските лидери да склонят Китай да съдейства за спирането на бойните действия в Украйна. На второ място това е опит и на Макрон, и на Урсула да убедят Си Дзинпин, че Европа не иска да си разваля добрите отношения с Китай.
“Тук обаче има някакво противоречие“, казва анализаторът:
“Китай вече има план за прекратяването на тази война, който беше публикуван, но още щом излезе той не се хареса на Европа“.
За него в случая ЕС води една двулицева политика, карайки Китай да окаже натиск върху Русия.
Според него такива преговори трябва да се придържат към принципа за единен Китай. Ако Китай има ясни гаранции от европейските лидери, че Тайван ще се счита за провинция на Китай, и ако това беше казано на срещата, може би отношенията с Китай щяха да седят по друг начин.
Мнението на Искрен Иванов за членството на Финландия в НАТО – чуйте в звуковия файл.
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg