Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръка на лекар или кибернож?

Доц. Красимир Минкин в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

Поредният брой "За здравето" бе посветен на неврохирургията и на лечението на болестта на Паркинсон. Открито и описано преди повече от 200 години, това заболяване, в което основни симптоми са треморът на крайниците, забавените движения и реакции, трудната комуникация при общуването, е проблем и на съвременния човек. И въпреки усилията на много поколения лекари все още не е намерено адекватно лечение.

Основният метод за облекчаване на страданието и подобряване на жизнените функции е т.нар. "дълбока мозъчна стимулация". Първата подобна операция у нас е направена преди 10 години и до днес са имплантирани специални електроди на стотици пациенти. В разговора доц. Красимир Минкин, ръководител на звеното по функционална неврохирургия в болница "Свети Иван Рилски", подчерта два положителни факта: няма случай на опериран пациент, при който да са настъпили усложнения, а скъпоструващото лечение вече се заплаща от НЗОК.

В хода на предаването откроихме и други акценти: диагностика и лечение на мозъчни аномалии /най-често аневризми/, при какви показания и диагнози, освен мозъчни тумори, се прилага хирургично лечение, какво е нивото на техниката, технологиите и специалистите по неврохирургия у нас?

По повод Деня за борба с болестта на Паркинсон у нас се провежда кампания за консултации и прегледи при специалисти. Записването се извършва на тел. 070010126 само за пациенти в напреднал стадий на болестта. Телефонът е активен във времето от 17 до 19 часа.

Подчертан беше и още един безспорен факт: няма болест или страдание в областта на неврологията и неврохирургията, които да не могат да бъдат лекувани в България. "В търсенето на "бялата лястовица" пациентите могат да разчитат на нас и да ни се доверят за лечението и поддържането на едно добро качество на живот в напреднала възраст" – подчерта доц. Красимир Минкин. Така че у нас може да се разчита и на кибернож, и на точната ръка на хирурга.

В обобщителната част на предаването споменахме имената на много лекари, които работят в различни направления на диагностиката и лечението и са част от клиниките на болница "Свети Иван Рилски" в София. И още един факт: наши екипи оперират в болница в Ереван пациенти от Армения и обучават свои колеги в лечението на болестта на Паркинсон.

Това бе последното издание "За здравето" преди Великден и нашият екип използва възможността да поздрави слушателите и приятелите на предаването, многобройната гилдия от лекари и техните семейства с пожелания за здраве, професионален и личен успех, много усмивки по лицата на пациентите. Медицината винаги е била част от кръговрата, наречен Възкресение.

Следващата ни среща ще бъде на 22 април и ще я посветим на темата за стволовите клетки и тяхната незаменима роля в човешкия организъм.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35