Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръка на лекар или кибернож?

Доц. Красимир Минкин в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

Поредният брой "За здравето" бе посветен на неврохирургията и на лечението на болестта на Паркинсон. Открито и описано преди повече от 200 години, това заболяване, в което основни симптоми са треморът на крайниците, забавените движения и реакции, трудната комуникация при общуването, е проблем и на съвременния човек. И въпреки усилията на много поколения лекари все още не е намерено адекватно лечение.

Основният метод за облекчаване на страданието и подобряване на жизнените функции е т.нар. "дълбока мозъчна стимулация". Първата подобна операция у нас е направена преди 10 години и до днес са имплантирани специални електроди на стотици пациенти. В разговора доц. Красимир Минкин, ръководител на звеното по функционална неврохирургия в болница "Свети Иван Рилски", подчерта два положителни факта: няма случай на опериран пациент, при който да са настъпили усложнения, а скъпоструващото лечение вече се заплаща от НЗОК.

В хода на предаването откроихме и други акценти: диагностика и лечение на мозъчни аномалии /най-често аневризми/, при какви показания и диагнози, освен мозъчни тумори, се прилага хирургично лечение, какво е нивото на техниката, технологиите и специалистите по неврохирургия у нас?

По повод Деня за борба с болестта на Паркинсон у нас се провежда кампания за консултации и прегледи при специалисти. Записването се извършва на тел. 070010126 само за пациенти в напреднал стадий на болестта. Телефонът е активен във времето от 17 до 19 часа.

Подчертан беше и още един безспорен факт: няма болест или страдание в областта на неврологията и неврохирургията, които да не могат да бъдат лекувани в България. "В търсенето на "бялата лястовица" пациентите могат да разчитат на нас и да ни се доверят за лечението и поддържането на едно добро качество на живот в напреднала възраст" – подчерта доц. Красимир Минкин. Така че у нас може да се разчита и на кибернож, и на точната ръка на хирурга.

В обобщителната част на предаването споменахме имената на много лекари, които работят в различни направления на диагностиката и лечението и са част от клиниките на болница "Свети Иван Рилски" в София. И още един факт: наши екипи оперират в болница в Ереван пациенти от Армения и обучават свои колеги в лечението на болестта на Паркинсон.

Това бе последното издание "За здравето" преди Великден и нашият екип използва възможността да поздрави слушателите и приятелите на предаването, многобройната гилдия от лекари и техните семейства с пожелания за здраве, професионален и личен успех, много усмивки по лицата на пациентите. Медицината винаги е била част от кръговрата, наречен Възкресение.

Следващата ни среща ще бъде на 22 април и ще я посветим на темата за стволовите клетки и тяхната незаменима роля в човешкия организъм.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21