Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трънско – като обич и кауза

За Трънско – като обич и кауза, през разказите на доброволците, обединени около Трънското туристическо дружество. И още – за "Трън Ултра Рън" или предизвикателство за смелчаци. Как можете да премерите сили сами със себе си сред магията на трънския край, по 54-километровия маршрут на маратона, който преминава през 9 върха от четири планини?

Руслан Зарев и Асен Груев са сред основателите от Трънското туристическо дружество. Те са хора, които искат да популяризират региона. Свързани са с Трънско, корените им са от там, обичат този край и са осъзнали, че там се намира тяхната родова памет. Те разказват и какво ги е обединило преди Трънското дружество – "България за Трънско", идеята за референдум, граждански инициативи в борбата за чиста природа в района... 

Ето какво разказват в "Нашият ден":

"Когато започна дружеството, в района реално нямаше нищо известно, нямаше туристическа планинска инфраструктура. А пък районът е изключително благодатен за планински туризъм. Когато се е създавал планинският туризъм в другите части на България, Трънско е било в строг граничен режим и по това време не е имало как да се случва каквото и да е – при нас се е идвало с открит лист от Гранична милиция. Така един страхотен планински район е останал встрани от туристическите маршрути. 

Географското разположение на Трънско го предопределя като един изолиран район, защото е граничен, а не транзитен. Районът остава изолиран и до голяма степен девствен за България, затова е интересно човек да то посети. В Трънско са разположени 10 от общо 39 български планини. Представете си какво море от хълмове, върхове и долини представлява този край. Най-високият връх е 1737 м. Това е Кръвави камик. Много хора мислят, че това е връх Руй. Възможностите за туризъм са много големи. Но освен това Трънско има един особен облик – аз често го сравнявам с Графството от измисления свят на Дж.Р.Р Толкин..."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив на Руслан Зарев

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44

Днес почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

На 21 май църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. Ана-Мария Кръстева разказва в "Нашият ден" повече за празника. Св. св. Константин и Елена имат най-голямата заслуга да бъде разрешена и утвърдена християнската религия. По време на управлението..

публикувано на 21.05.24 в 09:30
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17