Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трънско – като обич и кауза

За Трънско – като обич и кауза, през разказите на доброволците, обединени около Трънското туристическо дружество. И още – за "Трън Ултра Рън" или предизвикателство за смелчаци. Как можете да премерите сили сами със себе си сред магията на трънския край, по 54-километровия маршрут на маратона, който преминава през 9 върха от четири планини?

Руслан Зарев и Асен Груев са сред основателите от Трънското туристическо дружество. Те са хора, които искат да популяризират региона. Свързани са с Трънско, корените им са от там, обичат този край и са осъзнали, че там се намира тяхната родова памет. Те разказват и какво ги е обединило преди Трънското дружество – "България за Трънско", идеята за референдум, граждански инициативи в борбата за чиста природа в района... 

Ето какво разказват в "Нашият ден":

"Когато започна дружеството, в района реално нямаше нищо известно, нямаше туристическа планинска инфраструктура. А пък районът е изключително благодатен за планински туризъм. Когато се е създавал планинският туризъм в другите части на България, Трънско е било в строг граничен режим и по това време не е имало как да се случва каквото и да е – при нас се е идвало с открит лист от Гранична милиция. Така един страхотен планински район е останал встрани от туристическите маршрути. 

Географското разположение на Трънско го предопределя като един изолиран район, защото е граничен, а не транзитен. Районът остава изолиран и до голяма степен девствен за България, затова е интересно човек да то посети. В Трънско са разположени 10 от общо 39 български планини. Представете си какво море от хълмове, върхове и долини представлява този край. Най-високият връх е 1737 м. Това е Кръвави камик. Много хора мислят, че това е връх Руй. Възможностите за туризъм са много големи. Но освен това Трънско има един особен облик – аз често го сравнявам с Графството от измисления свят на Дж.Р.Р Толкин..."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив на Руслан Зарев

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46