Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Георги Фотакиев

За тайнството на трапезите на любовта

Снимка: Ани Петрова

На днешния ден от Страстната седмица Църквата ни припомня за Тайната вечеря – това е последният път, в който Иисус Христос се храни заедно с учениците си. Много важни събития са свързани с тази тяхна последна среща, но в следващите минути ще обърнем внимание върху момента, в който Господ разчупва хляб между апостолите, а след това им дава и вино. От това събитие тръгва едно тайнство и една църковна традиция. 

Тайнството причастие или евхаристия е сърцето на православната литургия и на православието въобще. С него са свързани и общите трапези на любовта или, както още се наричат, агапии. В началото те са били част от тайнството, но после са се отделили като традиция, която съществува сред християнските общности и днес. За древните и съвременните трапези на любовта разказва отец Георги Фотакиев от Варна.

Чуйте повече в звуковия файл.
Хората от енорията "Света София" в столицата също се събират в градинката пред църквата веднага след неделната литургия. За тази традиция и на какво ни учи тя, за църквата като семейство, в което всяко различие е добре дошло, разказва Анна, член на енорията. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18

Срещу войната и за музиката: Историята на един украински музикант в България

Павло Христофоров е роден в Киев, Украйна, и е потомък на българи от Запорожката област.  Музикалният му път започва още на 10-годишна възраст, когато постъпва в музикално училище, а любовта му към музиката бързо се превръща в страст. Преди девет години Павло пристига и се установява в България. Въпреки че професионално работи в IT сектора, той не..

публикувано на 16.08.24 в 10:06

Допълнителното пенсионно осигуряване – какво постигнахме и какво предстои?

Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова , заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели..

публикувано на 15.08.24 в 12:29
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.

Избрано: Философски размисли за войната и личната свобода

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари. В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ..

публикувано на 15.08.24 в 11:30

Лятна връзка с България: Специалните полети, които ни връщат у дома

През лятото много млади българи, живеещи в чужбина, се завръщат в родината си, за да се насладят на топлината и атмосферата на българското лято и да прекарат време със своите близки. Програмата "Полет към дома", създадена от националния авиопревозвач, предлага именно такава възможност – да улесни завръщането на сънародниците ни за летния сезон...

обновено на 15.08.24 в 10:56