Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предай нататък с НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора

Снимка: НУМСИ „Христина Морфова“

Националното училище за сценични и музикални изкуства "Христина Морфова" обучава младите таланти в Стара Загора, а концертите, които организира, имат запазено място в културния календар на града. Сред акцентите в стратегията за развитието му са образованието на малките ученици и първите детски оркестрови формации у нас.

Училището, което носи името на българския славей – световно известната оперна певица Христина Морфова, вече има почти 50-годишна история. То е наследник на първото в страната музикално училище, с което се поставя началото на професионалното музикално образование в България. Това доказва съхранения в града "Правилник" от 11 декември 1897 година. Носител е и на редица престижни награди за принос и достижения в музикалната ни култура и образование.

От 2021 година негов директор е Красимир Къшев, който всъщност завършва първия випуск на Музикалното училище в града на лепите. Той приема тази крачка в личния си и професионален живот като естествено продължение на кариерата си. Като привърженик на мотото "Предай нататък", Къшев и екипът на Националното училище за сценични и музикални изкуства подготвят емоционална програма за 50-годишния юбилей на учебното заведение през 2024 година. Тогава първият випуск ще се събере отново, за да чуе училищния звънец, да посвири заедно с възпитаниците на училището и да въведе първолаците в традициите на музиката.

Повече за целогодишната програма на Националното училище за сценични и музикални изкуства "Христина Морфова", за начина, по който ще бъде посрещнат и рождения ден на патрона му, за самия юбилей и за Сцената на младия изпълнител чуйте от Красимир Къшев в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55