Ден преди професионалния празник на реставратора в ефира на “Нашият ден“ гостува Светла Граданска. Тя е реставратор, нейният интерес към професията започва още в гимназиалните години, когато популярният в момента пловдивски художник Вълчан Петров, идва като млад преподавател в училището и запознава гимназистите с изписването на икона. Този интерес се съхранява в годините и когато Граданска научава, че има специалност “реставрация“ в Националната художествена академия, осъзнава, че именно това е нейното място.
Необходимите качества за професията според нея са:
“да обичаш изкуството, да имаш отношение към християнството и да вярваш в Бог“.
По думите и́ професионалният подходът към реставрацията на произведения, свързани с християнството и други, които не са, е, един и същ. Той винаги е свързан с подробно историческо проучване и анализ на материалите.
Тя е работила по много обекти и казва, че е трудно да избере най-интересните от тях, защото за нея всеки един е ценен:
“за всеки съм дала част от себе си, а той ме е обогатил със знания, опит и история“, казва тя и разказва за първата си работа:
“това беше реставрацията на стенописите на параклиса “Св. Йоан Богослов“ на Рилския манастир. Тогава осъзнах, че мога да се справя с проблемите на реставрацията на стенописи“.
В предаването разказва и за друга вълнуваща случка по време на реставрация:
“проф. Прашков ме покани в екипа, с който бяха започнали разкриването на стенописите в църквата “Св. Архангел Михаил“ в град Рила. Там ми се случи нещо, което може би се случва веднъж в живота на реставратора, под късните мазилки да извадиш невероятни изображения, които говорят за времето, в което са създадени. Това бяха изображения с образ с царствено изображения, някои твърдят, това е Св. Цар Константин“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg