19 април 1941-ва – България, съобразно договорите си с държавите от Оста, влиза със свои войски във Вардарска Македония, а на следващия ден, 20 април, и в Беломорска Тракия.
В официалните документи този акт се провъзгласява за изпълнение на националния идеал за обединение на всички български земи под скиптъра на цар Борис III, изтъква се, че след Южна Добруджа изконни владения се връщат на истинските им по право собственици, действителността се оказва обаче доста по-различна: съществува съпротива срещу българското управление, съгласно споразуменията то организира транспортирането на над 11 000 евреи от новите територии към лагерите на смъртта, а обединението в последна сметка се оказва илюзорно – през 1944 г. българската армия се изтегля в старите предели.
На този кризисен период от съвременната българска история е посветен поредният брой на предаването "Премълчаната история", чиито премълчани тайни разкриваме заедно с проф. Веселин Методиев, доц. Стефан Дечев, ст.н.с. Николай Поппетров и д-р Александър Гребенаров.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg