Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сандански и Мелник: От миналото към бъдещето

Снимка: Валери Леков

Кои са темите и местата, които свързват миналото, настоящето и бъдещето на Сандански и Мелник в разказа на изследователите от Института за етнология и фолклористика при БАН?

“И Сандански, и Мелник са много свързани с един от революционните периоди в българската история, който е свързан с дейците на ВМРО. Регионът е много интересен, защото освен всичко друго е и граничен“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мина Христова института за етнология и фолклористика при БАН.

“Той се намира точно на границата между България РСМ. Регионът предоставя изключително много възможности, както за конфликтност в точките на памет, и за възможности за нейното помиряване и създаване на обща историческа рамка между двете държави“, разказва още тя в ефира на “Нашият ден“.

“Ако говорим за Мелник, там се преплитат много епохи. Това е град от съществено значение в Античността, Средновековието и в съвременната история. Той е населяван от много етнически групи. Днес българите, които живеят там, пренасят традициите от древността и реално продължават различни стари практики“, казва в ефира на “Нашият ден“ Пламена Стоянова от Христова института за етнология и фолклористика при БАН.

Визуализация на епископската базилика в Сандански

20 април е последният ден на годишната конференция на Центъра за върхови постижения "Наследство БГ".

Според Пламена Стоянова подобни конференции дават платформа да се представят резултатите от различни проучвания, извършвани по места. „Специално проектът, върху който ние с Мина Христова работим, се занимава с проучването на културни паметници от местно значение, които не са много популярни в България като цяло. Проверяваме тяхното състояние, доколко те са налични и доколко информацията за тях е вярна и в какво състояние са“, пояснява Стоянова в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъзовец – "китно селце, обрасло отвсякъде"

Село Бъзовец е едно от обезлюдяващите села в Северозападна България. Намира се в община Вълчедръм, област Монтана и според последното преброяване в него живеят 69 човека. Според Цветелина Тончева – читалищен секретар на местното читалище "Факел 1926", в селото живеят около 20-тина човека, основно възрастни хора. Югоизточно от селото под стената..

публикувано на 12.10.24 в 09:35
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07