Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сандански и Мелник: От миналото към бъдещето

Снимка: Валери Леков

Кои са темите и местата, които свързват миналото, настоящето и бъдещето на Сандански и Мелник в разказа на изследователите от Института за етнология и фолклористика при БАН?

“И Сандански, и Мелник са много свързани с един от революционните периоди в българската история, който е свързан с дейците на ВМРО. Регионът е много интересен, защото освен всичко друго е и граничен“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мина Христова института за етнология и фолклористика при БАН.

“Той се намира точно на границата между България РСМ. Регионът предоставя изключително много възможности, както за конфликтност в точките на памет, и за възможности за нейното помиряване и създаване на обща историческа рамка между двете държави“, разказва още тя в ефира на “Нашият ден“.

“Ако говорим за Мелник, там се преплитат много епохи. Това е град от съществено значение в Античността, Средновековието и в съвременната история. Той е населяван от много етнически групи. Днес българите, които живеят там, пренасят традициите от древността и реално продължават различни стари практики“, казва в ефира на “Нашият ден“ Пламена Стоянова от Христова института за етнология и фолклористика при БАН.

Визуализация на епископската базилика в Сандански

20 април е последният ден на годишната конференция на Центъра за върхови постижения "Наследство БГ".

Според Пламена Стоянова подобни конференции дават платформа да се представят резултатите от различни проучвания, извършвани по места. „Специално проектът, върху който ние с Мина Христова работим, се занимава с проучването на културни паметници от местно значение, които не са много популярни в България като цяло. Проверяваме тяхното състояние, доколко те са налични и доколко информацията за тях е вярна и в какво състояние са“, пояснява Стоянова в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Смисълът на Рождественския пост: Разказът на един свещеник

Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя..

публикувано на 15.11.24 в 13:17