Тази вечер (21 април) на сцената на Дерида денс център от 19.30 предстои премиерата на представлението "Легенда за Калиакра". Спектакълът е построен по българска легенда, която разказва как четиридесет млади девойки сплитат косите си и скачат от нос Калиакра, за да се спасят от насилника си. Вдъхновен от тази история, "Легенда за Калиакра” представя различните образи на насилника в съвремието, като преплита четирите гледни точки на персонажите – Войдана, Талла, Явора и Уна към случилото се на ръба на скалата. Като в сън или като в чужд спомен, четирите девойки ровят в миналото си в търсене на единственото спасение – Любовта.
В представлението участват актрисите Анна-Мария Николаева, Анастасия Левордашка, Боряна Бабанова, Марина Георгиева. Тук образът на насилника има различни лица и проявления, а историите на четирите девойки са пренесени и към личното и съвременното като елемент, споделят Анна- Мария и режисьорката Елица Йовчева:
"Това е процес, с който открихме тази легенда как резонира в самите нас днес, ролята на обществото, което изисква от жената сме разгледали. Неща, които звучат архаично сме превели на универсален език. Това са четири чувствителности, които реагират по различен начин, с различен знак. Морето има противоречиво значение в нашия спектакъл, това е едно пространство между живота и смъртта. Нашето море е бурно, кърваво и лабиринт, в дъното на който има светлина." споделя Елица.
Представлението включва и поезия на поетесата и драматург Мирела Иванова. Типично за Елица Йовчева като режисьор е да включва психоанализа в своите представления, а сценографията й винаги работи и с изобразително изкуство. По сценографията режисьор и актриси работят заедно:
"Според мен трябва да търсим не по какво сме различни, а по какво си приличаме. Различните лица на една жена е всяка една от нас, гледаме жената като Вселената, Земята. В спектакъла съм Явора, тя изминава дълъг път през това да прости на себе си затова, че се е поддала на насилника – обществото." – споделя Анна-Мария.
В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..
Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от 18.30 ч. във Френския институт и конференцията "Момичета с мисия образование" на 23 януари от 9.30 до 13.30 ч. в Интерпред, зала "София". Джаили Амаду Амал придобива световна..
"Отвъд спирка "Съвършена" е първият роман на Георги Геров, който излезе от печат в края на миналата година. Според редактора на книгата Николай Терзийски "Това е роман за самотата, за любовта и за пътищата ни. За житейските пътеки на всеки от нас, които, погледнати отгоре, може да изглеждат предначертани, но онова, което ги..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg