Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейската имунизационна седмица

Предизвикателства при информирането за ваксините – колко и какви?

Снимка: Pixabay

Европейската имунизационна седмица е инициатива на Световната здравна организация (СЗО) и се провежда в края на април всяка година. Тя се организира с цел да повиши осведомеността на обществеността за важността на имунизацията и да насърчи гражданите да се ваксинират.

През определената седмица организации от цяла Европа провеждат кампании, събития и дейности, които насърчават гражданите да се ваксинират и да подкрепят имунизацията като важен елемент от публичното здраве. Всяка година седмицата има различни теми, свързани с имунизацията, като например ваксините за деца, ваксините за възрастни хора, ваксините срещу заразни болести и др.

Целта на инициативата е да насърчи ваксинацията като важен начин за предпазване на здравето и насърчаване на общественото благополучие в Европа и по света.

В ефира на “Нашият ден“ д-р Тодор Тодоров, педиатър от "АджибАдем Сити Клиник Младост", споделя своя опит и мнение за ваксините на децата и поведението на родителите в тази област. Той разглежда основните причини за забавяне или отказ от ваксинацията на децата и предоставя съвети за родителите, които са несигурни, или се съмняват във важността на тази процедура.

По думите му няма категоричен отказ на родители да имунизират децата си, има по-скоро едно много силно съмнение, което води до това те да отлагат ваксините. Споделя също, че има родители, които идват първоначално с идеята да не слагат ваксини, но той се стреми да обясни ползата, риска и баланса от тях. 

Когато ползата надвишава риска, това е особено важно. Рискът от повишаването на температурата, от това, че на мястото на поставянето на ваксината може да настъпи лека болка и оток, това е временно, но ползата, която ще носи за човека, не само като ученик, но и като възрастен, е много по-голяма. Д-р Тодоров акцентира върху това, че работата му при убеждението на родителите е концентрирана между понятията полза и риск:

“Въпросът не е да притиснеш човека, а да го убедиш. Едновременно влизам в ролята и на лекар, и на родител. Това е моят начин да работя в чисто човешки план, конкретно по време на прегледа“.

Според него трябва да има кампания, която да бъде ориентирана към хората. Той споделя още, че се бори със социалните мрежи, когато хората идват на преглед, защото те често му показват клипове и информация, публикувана там.

“Личните лекари винаги сме на първа линия по отношение на това, което ще ни довери пациента, но не винаги имаме способността да обърнем мнението на човек. Пациентът доверява своите страхове, доверява ни своите постижения и мисли“, споделя още той в ефира на “Нашият ден“.

Повече за различните типове ваксини, които се предпочитат от родителите – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40