Европейската имунизационна седмица е инициатива на Световната здравна организация (СЗО) и се провежда в края на април всяка година. Тя се организира с цел да повиши осведомеността на обществеността за важността на имунизацията и да насърчи гражданите да се ваксинират.
През определената седмица организации от цяла Европа провеждат кампании, събития и дейности, които насърчават гражданите да се ваксинират и да подкрепят имунизацията като важен елемент от публичното здраве. Всяка година седмицата има различни теми, свързани с имунизацията, като например ваксините за деца, ваксините за възрастни хора, ваксините срещу заразни болести и др.
Целта на инициативата е да насърчи ваксинацията като важен начин за предпазване на здравето и насърчаване на общественото благополучие в Европа и по света.
В ефира на “Нашият ден“ д-р Тодор Тодоров, педиатър от "АджибАдем Сити Клиник Младост", споделя своя опит и мнение за ваксините на децата и поведението на родителите в тази област. Той разглежда основните причини за забавяне или отказ от ваксинацията на децата и предоставя съвети за родителите, които са несигурни, или се съмняват във важността на тази процедура.
По думите му няма категоричен отказ на родители да имунизират децата си, има по-скоро едно много силно съмнение, което води до това те да отлагат ваксините. Споделя също, че има родители, които идват първоначално с идеята да не слагат ваксини, но той се стреми да обясни ползата, риска и баланса от тях.
Когато ползата надвишава риска, това е особено важно. Рискът от повишаването на температурата, от това, че на мястото на поставянето на ваксината може да настъпи лека болка и оток, това е временно, но ползата, която ще носи за човека, не само като ученик, но и като възрастен, е много по-голяма. Д-р Тодоров акцентира върху това, че работата му при убеждението на родителите е концентрирана между понятията полза и риск:
“Въпросът не е да притиснеш човека, а да го убедиш. Едновременно влизам в ролята и на лекар, и на родител. Това е моят начин да работя в чисто човешки план, конкретно по време на прегледа“.
Според него трябва да има кампания, която да бъде ориентирана към хората. Той споделя още, че се бори със социалните мрежи, когато хората идват на преглед, защото те често му показват клипове и информация, публикувана там.
“Личните лекари винаги сме на първа линия по отношение на това, което ще ни довери пациента, но не винаги имаме способността да обърнем мнението на човек. Пациентът доверява своите страхове, доверява ни своите постижения и мисли“, споделя още той в ефира на “Нашият ден“.
Повече за различните типове ваксини, които се предпочитат от родителите – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg