Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейската имунизационна седмица

Предизвикателства при информирането за ваксините – колко и какви?

Снимка: Pixabay

Европейската имунизационна седмица е инициатива на Световната здравна организация (СЗО) и се провежда в края на април всяка година. Тя се организира с цел да повиши осведомеността на обществеността за важността на имунизацията и да насърчи гражданите да се ваксинират.

През определената седмица организации от цяла Европа провеждат кампании, събития и дейности, които насърчават гражданите да се ваксинират и да подкрепят имунизацията като важен елемент от публичното здраве. Всяка година седмицата има различни теми, свързани с имунизацията, като например ваксините за деца, ваксините за възрастни хора, ваксините срещу заразни болести и др.

Целта на инициативата е да насърчи ваксинацията като важен начин за предпазване на здравето и насърчаване на общественото благополучие в Европа и по света.

В ефира на “Нашият ден“ д-р Тодор Тодоров, педиатър от "АджибАдем Сити Клиник Младост", споделя своя опит и мнение за ваксините на децата и поведението на родителите в тази област. Той разглежда основните причини за забавяне или отказ от ваксинацията на децата и предоставя съвети за родителите, които са несигурни, или се съмняват във важността на тази процедура.

По думите му няма категоричен отказ на родители да имунизират децата си, има по-скоро едно много силно съмнение, което води до това те да отлагат ваксините. Споделя също, че има родители, които идват първоначално с идеята да не слагат ваксини, но той се стреми да обясни ползата, риска и баланса от тях. 

Когато ползата надвишава риска, това е особено важно. Рискът от повишаването на температурата, от това, че на мястото на поставянето на ваксината може да настъпи лека болка и оток, това е временно, но ползата, която ще носи за човека, не само като ученик, но и като възрастен, е много по-голяма. Д-р Тодоров акцентира върху това, че работата му при убеждението на родителите е концентрирана между понятията полза и риск:

“Въпросът не е да притиснеш човека, а да го убедиш. Едновременно влизам в ролята и на лекар, и на родител. Това е моят начин да работя в чисто човешки план, конкретно по време на прегледа“.

Според него трябва да има кампания, която да бъде ориентирана към хората. Той споделя още, че се бори със социалните мрежи, когато хората идват на преглед, защото те често му показват клипове и информация, публикувана там.

“Личните лекари винаги сме на първа линия по отношение на това, което ще ни довери пациента, но не винаги имаме способността да обърнем мнението на човек. Пациентът доверява своите страхове, доверява ни своите постижения и мисли“, споделя още той в ефира на “Нашият ден“.

Повече за различните типове ваксини, които се предпочитат от родителите – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40