Международното триенале на сценичния плакат – София отбелязва Деня на Земята с европейската премиера на плакатната акция "Ние сме земята". Това е заглавието на самостоятелната изложба на художничката Радослава Боор. София стана първата столица, откъдето тръгва тази забележителна програма.
Авторката започва тази серия от екологични плакати като лична кауза още през 2019 година, като в тези 20 голямоформатни плакати – метър и половина на два метра, които сега са изложени в галерията на "Оборище 5", постига ефектен и въздействащ синтез между плакат, бодиарт и фотография. За целта, използвайки лица на известни артисти и активисти, като Лили Гелева, Мария Силвестър, Даниел Ненчев, Магдалена Малеева, Десислава Стоянова и други, Боор артистично използва образите им като послания за опазване на нашата планета по различни насоки – срещу безмерната популация, срещу замърсяване с пластмаса в морета и океани, срещу безводието и т.н.
След като отделни плакати на Радослава Боор са участвали в изложби по цялата планета – Перу, Иран, Унгария, Украйна – българската публика е първата, която ще види цялата колекция в пълния ѝ вид. След което те ще бъдат показани за по дълго време в Прага, както и в сградата на Европейския съюз в Брюксел.
Повече за изложбата "Ние сме земята" разбираме от самата художничката Радослава Боор, която пристигна специално за откриването си в София и представи специално за "Артефир" този свой проект.
Снимки – галерия "Оборище 5"
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg