"Четенето може да бъде самотно занимание, да се вглъбиш, да се уединиш, но може да бъде и споделен акт. Когато изследвах четенето през 2014 година, то беше модерно, имаше буккросинг инициативи и клубове за размяна на книги. – казва доц. Любомира Парижкова – Читателите обаче вече се промениха, променят се и читателските практики. Вече има подкастове, насочени към четенето, има буктрейлъри.
Ние вече се нуждаем от нови хоризонти, от нова държавна стратегия. Старата е изтекла още през 2019 година. Инициативите, които предлагаше тя, бяха твърде локални и не предполагаха някаква национална идея за четенето."
Според доц. Парижкова, ако наистина ни е грижа да създадем нация от четящи хора, трябва да се започне от най-малките и дори от пренаталното четене.
"Формирането на читател започва от семейството и личния пример. Литературата в училище също трябва да е хубава, да харесва на децата. Има жалони, но не трябва да се прокарва знание през насилието, през задължителните разсъждения. Тийнейджърите пък могат да бъдат привлечени към четенето от инфлуенсъри, всяка аудитория си има свой достъп."
Чуйте повече от звуковия файл.
Доц. Любомира Парижкова е преподавател в Университета за библиотекознание и информационни науки, води разнообразни лекционни курсове, между които и такъв за политики за насърчаване на четенето, създател е на инициативи, свързани с популяризиране на четенето.
Снимка – bibliotherapy.unibit.bg"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg