"Четенето може да бъде самотно занимание, да се вглъбиш, да се уединиш, но може да бъде и споделен акт. Когато изследвах четенето през 2014 година, то беше модерно, имаше буккросинг инициативи и клубове за размяна на книги. – казва доц. Любомира Парижкова – Читателите обаче вече се промениха, променят се и читателските практики. Вече има подкастове, насочени към четенето, има буктрейлъри.
Ние вече се нуждаем от нови хоризонти, от нова държавна стратегия. Старата е изтекла още през 2019 година. Инициативите, които предлагаше тя, бяха твърде локални и не предполагаха някаква национална идея за четенето."
Според доц. Парижкова, ако наистина ни е грижа да създадем нация от четящи хора, трябва да се започне от най-малките и дори от пренаталното четене.
"Формирането на читател започва от семейството и личния пример. Литературата в училище също трябва да е хубава, да харесва на децата. Има жалони, но не трябва да се прокарва знание през насилието, през задължителните разсъждения. Тийнейджърите пък могат да бъдат привлечени към четенето от инфлуенсъри, всяка аудитория си има свой достъп."
Чуйте повече от звуковия файл.
Доц. Любомира Парижкова е преподавател в Университета за библиотекознание и информационни науки, води разнообразни лекционни курсове, между които и такъв за политики за насърчаване на четенето, създател е на инициативи, свързани с популяризиране на четенето.
Снимка – bibliotherapy.unibit.bgТази вечер в Регионална библиотека "Дора Габе" в Добрич ще бъде представена книгата "Непътеводител за Италия от А до Я" на пътешественика Иван Кръстев. Изданието е втората книга на младия автор и включва лични впечатления от неговите пътувания в Италия, любопитни факти и полезни съвети. Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител..
Владимир Карамазов – актьор с десетки роли в театъра и киното, продуцент, активист в благотворителни кампании... и фотограф. Изложбата "На тяхно място" е социално значимо изследване на Владимир Карамазов по темата за свободата като изконно човешко право, което движи света. В основата на идеята е индивидуалното тълкуване за свободата и житейските..
На 30 април в галерия "Васка Емануилова" се открива изложбата "Романтични видове" – изложба на Александра Чаушова с куратор Десислава Димова. Изложбата се реализира в рамките на програмата "Място за срещи". Събитието е част от специалната изложбена програма, с която се отбелязва 120-годишнината от рождението на Васка Емануилова. В "Артефир" авторката..
В тома "Кибритчета "Минерва" са събрани текстове, публикувани между 1990 и 2000 година в легендарната рубрика "Бустина ди Минерва", която Умберто Еко (1932-2016) списва в сп. "Еспресо" в продължение на повече от три десетилетия. В нея той се проявява като ярък публицист, прозорлив анализатор, политически и социален коментатор. "Кибритчета "Минерва"..
Днес, 28 април, от 18:00 часа в клуба на Съюза на архитектите в България ще се състои представянето на книгата "Етническа политика и права на човека" от доц. д-р Михаил Иванов . Доц. Иванов е изследовател на така наречения "Възродителен процес" по време на социализма, съветник на президента Желю Желев по национално-етническите въпроси и..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно"...
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg